Ke slovu znovu veřejnost

Během února se mají v osmi krajích uskutečnit veřejné diskuse zemědělců a starostů vesnic o prioritách pro podpory z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Minulý týden to řekl ministr zemědělství Jan Mládek. „Debata bude muset proběhnout, aby většina zúčastněných byla spokojena s tím, jak se peníze z EAFRD budou rozdělovat. Nebude to však debata jednoduchá,“ očekává ministr.

Prvním náznakem toho je podle něho odezva na „drobnou diskusi ve vedení ministerstva“ o budoucnosti programu předčasné ukončení zemědělské činnosti. „Jeho administrace stojí víc, než se na tuto podporu vydává. U nás dominují právnické osoby a sedláků se do programu přihlásily jen asi pouhé tři stovky,“ argumentuje Mládek.
Chce také iniciovat mezinárodní konferenci o směřování společné zemědělské politiky po roce 2013, které by měly předcházet dvě domácí diskuse – v Čechách a na Moravě. „Česká republika bude v první polovině roku 2009 předsednickou zemí Evropské unie, kdy by se měla významněji posunout reforma společné zemědělské politiky. Chceme tedy vědět nejen co bude doma, ale co si přejí další země unie, především ty z našeho okolí,“ uvedl ministr. Hlavním řečníkem na konferenci, která se má podle Mládka konat na letos konci května, by měl být bývalý evropský agrární komisař Franz Fischler.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *