03.11.2008 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ke změně Budvaru bude třeba zákon

Ke změně národního podniku Budějovický Budvar na akciovou společnost kvůli případné privatizaci bude potřeba speciální zákon. Řekl to minulý týden ministr zemědělství Petr Gandalovič s tím, že to vyplývá z právní analýzy, kterou si vláda nechala k privatizaci pivovaru vypracovat.

"Doporučení z analýzy auditorské firmy Deloitte & Touche a Advokátní kanceláře Kříž a Bělina je, že změna Budvaru na akciovou společnost je potřebná pravděpodobně formou samostatného zákona, kvůli ochranným známkám. Návrh zákona už připravujeme," řekl Gandalovič. On i premiér Mirek Topolánek už ale dříve uvedli, že případná privatizace pivovaru se nestihne dokončit během funkčního období této vlády, které by mělo vypršet v roce 2010. Privatizace Budvaru by podle vlády umožnila další rozvoj firmy. "Do Budvaru by měl vstoupit strategický partner. Osobně si myslím, že stát žádný pivovar vlastnit nemusí," řekl již dříve ministr.
V minulosti se objevily i spekulace o případném prodeji Budvaru americké skupině Anheuser-Busch. Například list Wall Street Journal v červenci přinesl informaci, že s převzetím americké pivovarnické skupiny Anheuser-Busch vyrábějící pivo Budweiser zdědí belgická společnost InBev více než sto soudních pří ve 30 zemích světa s pivovarem Budvar, který značku Budweiser nebo Bud registruje ve více než 60 státech. Někteří analytici očekávají, že ve snaze vyhnout se vysokým soudním nákladům by InBev mohl státem vlastněný Budvar koupit.
Koupě Budvaru by mohla přijít na dvě miliardy dolarů (asi 30 miliard korun), uvedl deník. Odkázal přitom na českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, který tuto sumu předběžně zmínil jako hodnotu ochranné známky Budweiser.
Budějovický Budvar prodal loni 1,253 milionu hektolitrů piva, což bylo proti předchozímu roku o 8,8 procenta víc. Do 53 zemí vyvezl rekordních 586.885 hektolitrů, meziročně o šest procent víc. Zisk firmy před zdaněním vzrostl o 13 procent na 302 milionů korun a výnosy se zvýšily o osm procent na 2,301 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down