Kladrubský hřebčín byl zapsán na seznam UNESCO

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který je příspěvkovou organizací ministerstva zemědělství, byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozhodl o tom dnes výbor pro světové dědictví UNESCO na zasedání v ázerbájdžánském hlavním městě Baku. Za kladrubský hřebčín to potvrdil jeho ředitel Jiří Machek.

"Kdybych se nedíval na online přenos, nevěřil bych tomu," řekl Machek. Hřebčín nicméně musí do prosince 2020 splnit několik podmínek a výbor přidal i několik doporučení. Podmínky pro nás nejsou nic překvapujícího. Počítáme s tím, že většinu z nich splníme do konce letošního roku," uvedl Machek a dodal, že o zapsání se mělo původně hlasovat až příští rok.

Ministr zemědělství Miroslav Toman vyzdvihl úsilí všech jeho kolegů. "Chov kladrubských koní a utváření zdejší krajiny jsou dokladem pečlivé a vysoce odborné práce, kterou zde lidé vykonávají už po staletí," sdělil. Takových tradic je třeba si podle něj vážit a pokračovat v nich. Právě proto se ministerstvo zemědělství od počátku zasazovalo o zápis hřebčína na seznam UNESCO, dodal.

Mezinárodní rada památek a sídel ICOMOS, která pro UNESCO hodnotí nominační dokumentaci, doporučila kladrubskému hřebčínu, aby zvážil rozsah ochranného pásma na jižní hranici nominované krajiny a chránil Kladrubský náhon. Dále mu doporučila, aby dokončil revizi managementu plánu, posílil řízení rizik, dopracoval strategii cestovního ruchu a zlepšil interpretaci navrhovaného statku jako kulturní krajiny, uvedl v květnu náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Z online přenosu jednání výbor pro světové dědictví UNESCO v Baku vyplývá, že vyjma prvních dvou jmenovaných položek se zbytek bodů přesunul mezi doporučení.

"Předpokládali jsme, že letos se o nás hlasovat nebude. Ve čtvrtek jsem dostal informaci z Baku, že se jim naše nominace tolik líbí, že o nás budou hlasovat už tento rok," řekl ředitel hřebčína. "I hodnocení ICOMOS bylo velmi příznivé," dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down