Kladrubský hřebčín otevřel opravenou historickou stáj Paddock

Národní hřebčín Kladruby nad Labem slavnostně otevřel pro veřejnost zrekonstruovanou historickou stáj Paddock z roku 1865. Původně byla určena pro ustájení anglických plnokrevníků. Součástí úprav stáje a jejího okolí byla i instalace nového hrazení přilehlých pastvin kopírující historické symetrické dělení a barevnost typické pro národní hřebčín.

Dělníci vyměnili střešní krytinu a krov včetně ozdobných figur ve štítech zhotovených jako replika podle dochovaných prvků. Byly obnoveny režné fasády a repasována okna nebo vyrobeny jejich kopie. V interiéru bylo nutné odsolit zdivo, nanést nové vápenné omítky a opravit krmné žlaby. Na vše dohlíželi památkáři. Po rekonstrukci bude objekt sloužit k ustájení starokladrubských chovných klisen ve čtyřech volných stájích.
Obnova památkově chráněné budovy začala loni v červnu a stála 10,5 milionu korun bez DPH. Peníze poskytlo ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem hřebčína.
Stájový objekt byl postaven na pastvině za zámeckým parkem. Odlehlá poloha mimo hlavní areál klasicistních staveb hřebčína umožnila rozvinout odlišný architektonický styl. Romantická stavba tvoří hodnotný doplněk a protiklad k rozměrným stavbám racionálně komponovaného hřebčína. Jedním z posledních způsobů využití stáje bylo na konci 20. století ustájení přestárlých starokladrubských koní.
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je od roku 2002 národní kulturní památkou, loni se okolní krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní dostala na seznam světového dědictví UNESCO.
V posledních letech prošel hřebčín rozsáhlou rekonstrukcí. První etapa oprav skončila v roce 2016. Za 350 milionů korun hřebčín opravil 17 budov a tři volná prostranství se sousošími, 300 milionů korun dostal z evropských dotací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down