Kladrubský hřebčín počítá s dalšími investicemi

Plány a investice Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem představili zástupci Ministerstva zemědělství a hřebčína. "Věřím, že díky zápisu do UNESCO zdejší krajina zůstane zachována pro další generace, protože je důležité takovéto tradice udržovat a pokračovat v nich. Také proto Ministerstvo zemědělství Národní hřebčín, jehož je zřizovatelem, finančně podporuje. Na provoz a investice jsme loni přispěli částkou téměř 203 milionů korun, pro letošek počítáme s více než 195 miliony korun," řekl dnes na tiskové konferenci v Kladrubech nad Labem ministr zemědělství Miroslav Toman. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem byla zapsána na Seznam památek světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Je tak 14. památkou ČR na tomto prestižním seznamu.

Podle státního tajemníka Ministerstva kultury Zdeňka Nováka zápis kulturní krajiny, o kterou pečuje Národní hřebčín Kladruby nad Labem, na Seznam světového dědictví UNESCO je velkou ctí i závazkem. "Česká republika se po 16 letech může pyšnit hned dvěma novými zápisy v kategorii kulturní krajiny; vedle krajiny hřebčína je to hornická krajina v Krušnohoří," řekl. Kladrubský hřebčín je prvním hřebčínem na světě, který je zapsán na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Zároveň jde o první památku ČR, která spadá přímo pod resort zemědělství, a byla zapsána na seznam UNESCO. „Úspěšný zápis krajiny na tento prestižní seznam, kterého bylo dosaženo díky významné podpoře ze strany našeho zřizovatele Ministerstva zemědělství, výrazně přispěje i k uchování plemene starokladrubského koně. Je to právě krajina kladrubského hřebčína, která vedle tradičních chovatelských postupů vytváří specifické podmínky, které ovlivňují podobu tohoto výjimečného plemene,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek. „Velmi mě těší, že byl náročný proces úspěšně dokončen. Toto rozhodnutí je pro nás jednoznačným potvrzením výjimečnosti celé lokality, na což jsme opakovaně upozorňovali. Nyní se nám otevírají výrazně vyšší možnosti podpory z národních i evropských zdrojů. Také by mohla vzrůst návštěvnost nejen samotného hřebčína, ale i celého regionu. Náš kraj se může pyšnit tím, že má druhou hmotnou památku po zámku v Litomyšli, který byl zapsán již v roce 1999,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ministr připomněl, že vloni skončila první etapa obnovy zámecké zahrady, a to demolicí nepůvodních objektů narušujících historickou architekturu hřebčína. Byla také dokončena obnova historické stodoly na dvoře Františkov. Do 30. července má skončit oprava bývalé školy a části fary za 25 milionů korun. Tím bude završena obnova všech objektů v majetku hřebčína na návsi v Kladrubech nad Labem.  Do konce dubna 2020 je plánovaná obnova stáje Paddock ve výši 12 milionů korun, která je poslední neopravenou stájí v Kladrubech nad Labem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down