Kladrubský hřebčín připravuje investice za 180 milionů korun

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem připravuje další etapu obnovy areálu. Hodlá opravit historické objekty a vrátit anglický park do původní podoby. Počítá s náklady 180 milionů korun, velký díl investic chce zaplatit z evropských dotací. Řekl to náměstek ředitele pro úsek kulturní krajina a investice Radek Václavík.

"My budeme moudřejší na přelomu srpna a září, zda jsme byli v žádosti úspěšní. Pokud by to neklaplo, máme plán B, postupnou obnovu z vlastních prostředků. Tuhle možnost si ale nepřipouštíme," řekl Václavík.

Odhadem za 120 milionů korun hřebčín obnoví historické stodoly, opraví Paddock jako zázemí pro přestárlé koně a zároveň revitalizuje zeleň parku v Mošnicích. Z evropských dotací může hřebčín získat 85 procent.

"Je to návrat do roku 1918, kdy tam byl starý anglický park. I když je velmi pěkný a láká k procházkám, je hodně zarostlý smrky," řekl Václavík. "Čeká nás kácení, ale i výsadba, vysévání trávníků. Samotný park má 15 až 20 hektarů, ale kulturní krajina hřebčína je mnohem větší," řekl Václavík. Protože hřebčín chce uspět se žádostí o zapsání krajiny v okolí hřebčína na seznam UNESCO, další etapy revitalizace budou následovat, dodal. Kvůli žádosti do UNESCO má hřebčín v plánu zbourat starou jídelnu, nazývanou Parlament. Socialistická stavba nezapadá do chráněné krajiny. V hospodářském dvoře už hřebčín na jaře začal stavět jídelnu novou. Hotová má být příští rok na jaře. Z vlastního rozpočtu za ni zaplatí kolem 20 milionů korun. Stejnou částku ze svých peněz zaplatí za rekonstrukci historické stavby, kde sídlí Česká pošta. Stavební práce by mohly začít ještě letos. Po rekonstrukci objekt poskytne zázemí archivu i poště.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down