Kladrubský hřebčín uvítal první hříbě, za rok se jich tam narodí kolem 90

V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem na Pardubicku se narodilo první hříbě letošního roku. Hřebeček obohatí stádo starokladrubských běloušů. Novinářům to řekli zástupci hřebčína. V hřebčíně se za rok narodí kolem 90 hříbat.

"Byl to bezproblémový porod, proběhl sice po plánovaném termínu ohřebení, ale ve fyziologickém rozmezí," uvedla zootechnička Iva Raichová.
Porod má ideálně probíhat bez přítomnosti lidí. Noční hlídač je v blízkosti, je zkušený porodník, rozpozná jakékoliv patologie. Zootechnička sleduje klisnu na kamerovém záznamu. "Hlídač potom zajistí ošetření pupečního pahýlu a odchod placenty. Hříbě do dvou hodin bylo na nohách, našlo struk," řekla Raichová.
V nejbližších dnech se narodí další hříbata, až budou tři, přesunou je pracovníci hřebčína do volné stáje. S matkou budou do doby odstavu, tedy do podzimu. Pak budou v odchovně v Selmicích. "Ve třech letech se přesunou do Kladrub na roční výcvik, který bude zakončený výkonnostními zkouškami," řekla Raichová.
Hřebeček se jmenuje Generalissimus Sandera VI – 9.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down