Klamání spotřebitelů při nákupu sadby česneku má zamezit zákon

V posledních letech roste v tuzemsku počet případů klamání spotřebitelů při nákupu sadby česneku, kdy zákazník místo sadby koupí česnek konzumní. Takový česnek ale podle odborníků nemusí být v pořádku, může obsahovat choroby a škůdce, což se projeví ve špatné úrodě. Ve sněmovně je nyní novela zákona o oběhu osiva a sadby, která má kromě jiného tomuto klamání spotřebitelů zamezit.

Miroslav Šmoranc z odborného oddělení Českého zahrádkářského svazu řekl, že je sice možné zasadit konzumní česnek, je ale riziko, že rostlina bude zamořena chorobami. Sadbový česnek je sice dražší, ale je u něj zajištěna odrůda i zdravotní stav. Kupující by měl navíc při nákupu sazby obdržet certifikát o sadbě, uvedl. "Je to sice dražší, ale v podstatě máte jistotu, že ta sadba by měla být zdravá," dodal.

Vládní novela nastavuje jednoznačná pravidla pro uvádění česnekové sadby do oběhu. Sadbu česneku má být možné uvádět do oběhu pouze jakožto uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrování a informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců. Ministerstvo zemědělství dostane pravomoc vydat formou vyhlášky požadavky a podmínky pro výrobu, balení, označování a prodej sadby česneku.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down