Klasa znamená kvalitu

Podle značky Klasa a loga národních barvách budou v budoucnu k poznání nadstandardně kvalitní a bezpečné domácí potravinářské a zemědělské výrobky. První takový výrobek by měl mít svou premiéru na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Od září pak budou i na výrobcích, které jsou běžně v prodeji. Uvedl to ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Značka jednak spotřebiteli umožní orientaci ve výrobcích a zároveň slouží k identifikaci typických národních potravinářských produktů.
Textová část značky KLASA v sobě spojuje dva významy. Klas jednak symbolicky vyjadřuje ryze český produkt a zároveň znamená něco prvotřídního. Podle náměstka ministra Rudolfa Jánského je klas symbolem začátku zemědělské produkce. Písmenem A začíná abeceda, což vyjadřuje také určitou špičku. V grafické podobě tvoří logo lipový list a slovo KLASA. Pro zdůraznění vážnosti má písmeno barvy státní vlajky.
Na propagaci prvotřídních českých výrobků by podle Palase mělo ministerstvo zemědělství ročně poskytnout zhruba 200 až 250 milionů korun. To je částka srovnatelná například s Maďarskem, které za rok na tyto účely vydá asi 300 milionů korun. Program podpory domácích potravin včetně správy známek kvality by od 1. ledna 2004 měla převzít vznikající Marketingová agentura.
Značka bude výrobkům propůjčena na tři roky, po uplynutí této doby je možné vlastnictví značky prodloužit. Firmy pro získání značky musí splnit sedm kritérií. Patří mezi ně například
stanovený minimální podíl tuzemských surovin, odlišný pro různé druhy výrobků. Produkt také musí být stoprocentně zpracován v ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *