16.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasifikace SEUROP pro prasata již od dubna

Od prvního dubna ukládá zákon č. 306/2000 Sb. provozovatelům jatek povinnost klasifikovat jatečně opracovaná těla prasat metodou SEUROP stanovenou vyhláškou. Tato vyhláška, která vyjde v nejbližších dnech ve Sbírce zákonů, zavádí metody klasifikace popsané v ČSN 46 6160. Cílem je zjistit kvalitu masa a zobjektivnit oceňování jatečných zvířat.

Po prasatech, se tato povinnost od počátku příštího roku rozšíří i na skot a ovce, jejichž klasifikaci bude řešit samostatná vyhláška.
Podle Bedřicha Škopka z ministerstva zemědělství, mohou jatka s týdenní kapacitou porážky do 400 prasat používat v ČSN uvedenou tzv. dvoubodovou metodu, která nevyžaduje nákladnou přístrojovou techniku. Tu již musí mít provozy, jejichž porážky tuto kapacitu převyšují. Klasifikaci SEUROP nemusí používat jatka, která mají vlastní výkrm zvířat i navazující masnou výrobu a dále jatka sanitní určená pro nucené porážky.
Při klasifikaci SEUROP (jednotlivá písmena představují třídy jakosti) se zjišťuje podíl svaloviny k celkové hmotnosti jatečně opracovaného těla (jehož definici přesně určuje zmíněná vyhláška). Jatečně opracovaná těla prasat s více než 60 procenty svaloviny spadají do třídy S, u dalších tříd se postupně obsah svaloviny po pěti procentech snižuje. Méně než 40 procent svaloviny charakterizuje třídu P.
„Důležité je, že do tohoto zatřiďování nespadají určité kategorie prasat,“ upozornil Škopek. Jde o prasata, jejichž jatečně upravená těla nedosahují hmotnosti 60 kg (ta se zařazují do třídy N), dále naopak prasata s jatečně upraveným tělem vážícím více než 120 kg (třída T). Zvláštní třídy mají také těla zmasilých prasnic a řezanců (třída Z), hubených prasnic (třída H) a kryptorchidů (třída K). Do těchto kategorií se prasata podle podílu svaloviny nezatřiďují.
O klasifikaci zvířat se povede protokol pro celou dodávku v jednom dni od téhož dodavatele s výsledným zatříděním každého kusu. Tento protokol se bude odevzdávat do centrální evidence nejen ke statistickému hodnocení, ale i pro účely evidence zvířat. V budoucnu by SEUROP měl navázat na evidenci hospodářských zvířat a stát se článkem řetězce, který umožní, aby u masného výrobku bylo možné vystopovat, z kterého zvířete pochází.
Jak Škopek poznamenal, ministerstvo zemědělství je také podle zákona povinno zabezpečit školení klasifikátorů. To v praxi vykonává Výzkumný ústav živočišné výroby v Praze - Uhříněvsi. Ten, kdo klasifikaci zvířat provádí, tedy tzv. klasifikátor, by přitom měl být k této činnosti zdravotně způsobilý, mít zdravotní průkaz, středoškolské vzdělání v oboru chov zvířat nebo zpracování masa, dvouletou praxi a úspěšně absolvované zmíněné odborné školení. Klasifikátory budou většinou zaměstnanci jatek, není však vyloučené, že tuto práci budou některé osoby vykonávat pro porážky v rámci smluvních vztahů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down