18.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klaus podepsal zemědělské zákony

Prezident Václav Klaus dnes podepsal sérii zemědělských zákonů, které souvisejí se vstupem Česka do Evropské unie. Zákony se týkají potravin, vinohradnictví, veterinářů, hnojiv, potravin, ochrany chmele a zeměměřičů. Informoval o tom ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Prezident podepsal novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která souvisí se vznikem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Ten bude s národními kontaktními místy koordinovat likvidaci výskytu potravin a surovin k jejich výrobě, které představují zdravotní riziko v rámci jednotného trhu EU. Nový zákon o rostlinolékařské péči, který prezident rovněž podepsal, zavede v ČR stejnou ochranu proti zavlečení chorob rostlin jako v Evropské unii. Upraví i možnost dovozu vybraných rostlin a podmínky, na jejichž základě lze dovážet určité škodlivé organismy, rostliny, rostlinné produkty a jiné předměty, například pro pokusné nebo vědecké účely. Nový zákon o vinohradnictví a vinařství počítá s tím, že domácí vinaři budou moci po vstupu do EU rozšiřovat vinice v omezené míře.
Klaus podepsal také novely zákonů o ochraně chmele a o hnojivech a novelu zákona o zeměměřičství. Podle nového zákona o Komoře veterinárních lékařů bude členství veterinářů v komoře i nadále povinné. Proti nepovinnému členství se důrazně stavěla právě komora. Mimo jiné se obávala, že nečlen komory nebude vázán etikou při výkonu své práce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down