26.06.2023 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klecových chovů je v ČR stále většina, přestavba vyjde na tři miliardy korun

V Česku je stále 58 procent nosnic v klecových chovech drůbeže, které musí skončit do roku 2027. Přestavba bude podle odhadu Českomoravské drůbežářské unie stát tři miliardy korun. Od roku 2017 se podíl nosnic v alternativních typech ustájení zvýšil z 16 procent na 42 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedla Agrární komora ČR.

Poslední data, které má komora k dispozici, jsou k 1. březnu letošního roku. Podle komory chovatelé nejčastěji přestavovali své haly na podlahové chovy, ve kterých je podle evidence 39,5 procenta nosnic. Ve výbězích chovají drůbežáři 1,6 procenta nosnic a biochovy představují 0,5 procenta chovů nosnic v ČR.

Ministerstvo zemědělství v prvním kole programu rozvoje venkova umožní čerpat podporu na přestavbu hal z klecových chovů na alternativy. Společnosti budou moci žádat až o 30 milionů korun na jeden projekt. Předsedkyně drůbežářské unie Gabriela Dlouhá uvedla, že firmy to vítají. "Alokace finančních prostředků, která byla schválena v národním strategickém plánu Společné zemědělské politiky EU, ale nebude pro chovatele dostačující," doplnila.

Například společnost DŽV Rychnov nad Kněžnou z holdingu Agro Měřín do technologie alternativního ustájení již investovala. Místopředseda představenstva Tomáš Jedlička řekl, že mezi lety 2019 až 2020 byla cena přestavby 640 korun na jedno ustájovací místo. Poznamenal, že přechodem na voliérový chov se snižuje produkce v halách a změnou technologie společnost snížila svou roční kapacitu o zhruba 2,5 milionu vajec.

Uvedl, že podle toho, jak se vyvíjí ceny na českém trhu, lze odhadnout, že oproti roku 2020 jsou nyní náklady na přestavbu o 70 procent vyšší a jedno ustájovací místo vyjde na 1100 korun. Společnost se připravuje na přestavbu předposlední ze svých hal, kde chová 22.500 nosnic. "Po rekonstrukci se opět kapacita sníží o dalších 5000 kusů, což znamená opět roční snížení produkce o 1,8 milionu vyprodukovaných konzumních vajec," doplnil. Předpokládá, že celá akce bude stát zhruba 65 milionů Kč, z toho 17 milionů by mohla společnost získat z dotací.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down