Klíčová bude aktualizace národního akčního plánu

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský na tiskové konferenci v Brně poukázal na to, že všechna ministerstva se podílela na přípravě národního akčního plánu adaptační strategie, který vláda přijala v lednu letošního roku. Je na této vládě a dalších vládách, aby kontrolovala plnění úkolů. „Klíčový je rok 2020, kdy má dojít k aktualizaci národního akčního plánu a k tomu musí přispět výzkum ve smyslu potřebných adaptačních opatření, zvláště těch, které uplatníme v praxi ČR,“ zdůraznil a uvedl, že ve výzvách zejména z Operačního programu Životního prostředí, který alokuje 72 miliard korun, věnuje značné prostředky do zlepšování kvality vody, snižování rizika přívalových dešťů a do zlepšení kvality a zadržování vody v krajině.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír na tiskové konferenci připomněl, že zemědělství a lesnictví jsou první sektory, které jsou postiženy extrémy počasí. „Zemědělci nyní ještě nedisponují možnostmi, aby tyto situace zvládali,“ řekl. Potvrdil, že ministerstvo zemědělství je připraveno pomoci stejně jako v roce 2015. Šír uvedl, že jsou k dispozici určitá opatření, nicméně jde o nápravy škod, nejsou to preventivní opatření. „Letošní sucho začalo dříve než v roce 2015, takže postihne i ozimé plodiny, které v roce 2015 v řadě případů stihly dozrát a poskytly slušný výnos,“ poznamenal a připomněl, že zatím podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) by měl být výnos obilovin lehce podprůměrný, asi 5,5 tuny z hektaru, ve srovnání se šestiletým průměrem, který je zhruba 5,6 tuny z hektaru. „Naše informace ze Státního zemědělského intervenčního fondu o průběhu sklizně ukazují průměrné výnosy kolem 4,85 tuny z hektaru, což je méně než uvádí odhad ČSÚ. Odhad vychází zatím z malé části sklizených ploch, ale může to být určitá indikace,“ sdělil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down