Klimatická hrozba se podle šéfa OSN blíží bodu, z něhož nebude návratu

Klimatická hrozba se podle šéfa OSN Antónia Guterrese blíží bodu, z něhož nebude návratu. Změny, které pak přinese, podle něj podkopou základní podmínky života. Svět tak "flirtuje s klimatickou katastrofou", řekl Guterres na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu.

Situaci, která nyní panuje na světě, ať už jde o klima nebo mezinárodní vztahy, označil 73letý politik a diplomat za nejhorší ve svém životě. Lidstvo podle něj spotřebovává výrazně více zdrojů, než by mělo, a nevyužilo dobře dosavadní čas k boji proti klimatickým změnám. "Teď jsme na hraně nezvratných změn, které v budoucnosti kompletně podkopají život na planetě, jak ho známe," poznamenal.
Podle vědců je vzhledem k nynějšímu vývoji velmi nepravděpodobné, že se podaří oteplení planety do konce století udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období, což bude mít dramatické následky pro celý svět. Některé z nich budou dost možná nevratné.
Guterres uvedl, že bez dalších kroků teplota do konce století stoupne o 2,8 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období, což bude pro řadu lidí "rozsudek smrti".*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down