22.01.2008 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klusavka na Liberecku

Ovci nakaženou klusavkou, objevili veterináři v soukromém chovu v Habarticích na Liberecku. Laboratorní test odhalil nemoc u jednadvacetiměsíční ovce, která uhynula na pastvě.

Celé stočlenné stádo je nyní v karanténě a čeká se na potvrzení výsledku referenční laboratoří., Nelze vyloučit možnost, že bude kvůli nákaze vybito celé stádo, řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
U nás se klusavka vyskytla v minulosti jen ojediněle. V roce 2002 nákazu objevili u farmáře z Helvíkovic poblíž Ústí nad Orlicí, celkem tam tehdy testy odhalily 23 nemocných kusů. Stádo pocházelo z Nizozemska. O rok později se nákaza objevila také v sousedním Slovensku. Do českých chovů se ale tehdy nedostala. Jak se nakazila ovce v Habarticích, veterináři zatím nevědí. Uvedl to Václav Švihel z Krajské veterinární správy v Liberci.
Klusavka je chronické infekční onemocnění ovcí vyvolané infekčními priony. Patří do skupiny transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE), do níž spadá i takzvaná nemoc šílených krav (BSE). Toto onemocnění ovcí je rozšířené po celém světě, postihuje centrální nervový systém a vede k úhynu zvířete. Klusavka postihuje ovce a kozy, na člověka není přenosná. "Všechna uhynulá zvířata starší 18 měsíců se na tuto nemoc povinně testují," dodal Švihel.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down