Knihovna Antonína Švehly otevřela novou studovnu

Nově rekonstruovanou studovnu otevřela Knihovna Antonína Švehly, která spadá pod Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), v budově ve Slezské ulici v Praze. „Mám radost, že se to podařilo,“ uvedl při slavnostním zahájení její činnosti ředitel ÚZEI Štěpán Kala s tím, že rekonstrukce trvala asi rok a půl, vlastní stavební práce se realizovaly asi za půl roku. Celkové náklady představovaly zhruba dva miliony korun.

Vedoucí oddělení knihovny Antonína Švehly Jan Doboš informoval, že budovu Domu zemědělské osvěty na pražských Vinohradech, kde sídlí ÚZEI, ve Slezské ulici navrhl architekt Josef Gočár. Podle Kaly právě Gočárovy prvky se zrcadlí i v rekonstruované studovně. „Nejdůležitější je však květinová výzdoba, protože na ní byl založen koncept celé studovny. Je to velmi příjemné prostředí, navodí určitou domácí atmosféru a není tak chladné, jako bývají jiné, byť moderní a velmi pěkné studovny,“ poznamenal ředitel. Doboš pak upozornil na systém průhledů a volného prostoru, který dobře působí na návštěvníky. Studovna je dělená na část multifunkční, která poskytuje prostor pro různé workshopy, odpočinkovou zónu a badatelnu. V multifunkční části se již pořádala řada výstav, osvětové pořady pro školy a přednášky.  Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, které budova v současnosti náleží, přivítal, že v objektu, kde sídlí instituce a úřady, se povedlo modernizovat studovnu. „Jsme si vědomi toho, jak je složité realizovat nějakou investici,“ podotkl při slavnostním otevření a prozradil, že se chystají i další investice v budově ve Slezské ulici. Mělo by jít o rekonstrukci velkého sálu, výměnu techniky a podobně. ÚZEI totiž organizuje řadu seminářů a dalších akcí. Semerád poukázal na to, že i Státní veterinární správa provádí osvětovou činnost. Vloni již třetím rokem pořádala akci Máme rádi zvířata, kdy veterinární inspektoři děti ve školkách hravou formou informují, jak se mají děti starat o svá domácí zvířata. Součástí tohoto projektu je i výtvarná soutěž.  Zástupci ÚZEI připomněli, že jde již o druhou rekonstrukci. V roce 2001 byla provedena rekonstrukce studovny a prostor výpůjčního protokolu na halu služeb. O rok později se hala služeb slavnostně otevřela.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down