18.01.2004 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kodex pro řetězce

Počátkem tohoto týdne se mají sejít k jednání zástupci hypermarketů s poslanci, potravinářskou komorou a zástupci MZe, aby společně zformulovali desatero vzájemného slušného chování. Náš týdeník o tom informoval ministr zemědělství Jaroslav Palas, který soudí, že jednání pomůže eliminovat současný diktát obchodních řetězců vůči zemědělské prvovýrobě a zpracovatelům.

Podle ministra je nezbytné, aby obchodníci u potravinářských výrobků povinně dodržovali lhůtu splatnosti do 30 dnů a aby pro ně platil zákaz prodeje těchto výrobků pod výrobní náklady. To má upravit zákonné opatření, zmíněné desatero by pak mělo být jakýmsi platným kodexem, jehož porušení bude veřejně pranýřováno. Palas se neobává toho, že si řetězce v případě tlaku na zvyšování cen v ČR dovezou zemědělské komodity z jiných zemí unie, jak to zaznělo z úst představitelů některých hypermarketů. „Pokud by však počínání obchodních řetězců mělo nějakým zásadním způsobem poškodit naše výrobce a zpracovatele, pak máme v přístupové dohodě klauzuli, že můžeme zavést určitá opatření, která tomu zabrání,“ řekl Palas. Nicméně tato opatření zatím nechtěl blíže specifikovat.
Chování řetězců kritizoval také předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výřivy Bohumír Dufek, a to zejména z pohledu zaměstnanců. „V řadě hypermarketů je zcela nepokrytě porušován zákoník práce, nedodržuje se stanovená pracovní doba a ženy tam dřou jako otroci. Řetězce si měli uvědomit, že jim to nebude procházet, a je třeba, aby se pracovní podmínky u nás a v Evropské unii sjednotily,“ řekl Dufek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down