14.05.2015 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kofola zvažuje, že přesune své sídlo z Polska do Česka

Nápojářská skupina Kofola oznámila, že zvažuje změnu své struktury. Své sídlo, které má v Polsku, by firma mohla přesunout do Česka. Firma také zvažuje další úpis akcií, které by mohla obchodovat i na pražské burze. Zatím se obchodují jen ve Varšavě. Informvoala o tom mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová.

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů, jež značku Kofola po roce 1990 oživila. Server iHned.cz dnes uvedl, že druhý největší akcionář, polský privátní fond Enterprise Investors, chce neupřesněnou část svých akcií prodat. Prostřednictvím dceřiné firmy CED Group drží v Kofole podíl 43,1 procenta.
Server uvedl, že podle generálního ředitele Kofoly Jannise Samarase jsou diskuse o sekundárním prodeji akcií ve zcela úvodní fázi a firmu ke zveřejnění úvah donutila povinnost vyplývající z toho, že jsou akcie společnosti veřejně obchodované.
Kofola patří mezi nejvýznamnější výrobce nealkoholických nápojů. V Evropě má osm výrobních závodů a zaměstnává 2300 lidí, z toho kolem 700 v Česku. Do jejího produktového portfolia patří pramenitá voda Rajec, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík nebo energetické nápoje Semtex. Letos Kofola dokončila akvizici slovinského producenta minerální vody Radenska.
Vloni Kofole klesl obrat o 3,2 procenta na 6,27 miliardy korun. Zvýšila se jí však hrubá marže o 18,2 procenta na 2,39 miliardy korun, provozní zisk skupině vzrostl o 25 procent na 442,6 milionu korun a ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) stoupl o 11,4 procenta na 914,4 milionu korun.
V letošním prvním čtvrtletí skupině meziročně klesl obrat o 50,4 milionu korun (3,8 procenta) na 1,27 miliardy korun. Hrubá marže jí stoupla o 6,9 procenta na 454,5 milionu korun, ukazatel EBITDA klesl o tři procenta na 146 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down