Komisařka hodlá snížit cenu cukru razantně o 39 procent

Přestože bývalá Evropská komise původně navrhla snížit zaručené výkupní ceny bílého cukru o 33 procent, nyní chce komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová snížit tuto cenu mnohem radikálněji, a to o 39 procent, cenu cukrové řepy o 42 procent. Konečná verze návrhu, který je současně v připomínkovém řízení dalších článků komise, bude známa 22. června.

Konečná podoba reformy by měla být připravena do listopadu, aby pěstitelé a výrobci věděli, na čem budou, až v červnu 2006 vyprší nynější režim, soudí mluvčí Francoise Le Bailová. Mluvčí stálého zastoupení ČR při EU Jan Vytopil předpokládá, že naši zemědělci jsou natolik konkurenceschopní, že se dokážou změnám cen přizpůsobit.
Podle komisařky pro zemědělství potřebuje Evropská unie hlubokou reformu, aby evropský cukr přežil a aby rozhodoval trh, ne politici. Podle ní nelze zachovat ceny třikrát vyšší, než jsou světové ceny a nejsou udržitelné.
Komisařka tak mimo jiné reaguje na stanovisko Světové obchodní organizace (WTO), která v dubnu definitivně potvrdila, že pokládá režim EU na podporu vývozu cukru za neslučitelný s mezinárodními obchodními pravidly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *