Komise by měla potvrdit výjimku na rumové aroma

Výjimku pro ČR a Slovensko, které k výrobě alkoholického nápoje "tuzemák" chtějí dál používat tradiční rumový éter, by měl potvrdit příslušný orgán Evropské komise. Podle dostupných informací by měla být výjimka časově omezená, a výrobci tak k používání dosavadní technologie dostanou dalších pět let. O udělení výjimky rozhodne stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, dokončení celé procedury pak ale ještě určitou dobu potrvá. Bez udělení výjimky by možnost používat rumové aroma skončila 22. dubna.

O zákazu rumového éteru, který dodává chuť a vůni českému tuzemáku, se začalo kvůli údajné přítomnosti rakovinotvorných látek mluvit loni poté, co Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvedl, že v rumové tresti jsou některé rakovinotvorné látky, především furan. Čeští výrobci už to tehdy označili za útok na české potravináře.
Tuzemák je nejprodávanější lihovina v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je tuzemský rum.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down