Po rozsáhlých konzultacích se zúčastněnými stranami a členskými státy Komise dnes přijala nové sdělení, ve kterém upřesňuje svůj plán na vytvoření Evropského technologického institutu (ETI). Od té doby, co Evropská rada na svém jarním zasedání (v březnu 2006) vyzvala Komisi k tomu, aby dále rozvíjela návrh na vytvoření Evropského technologického institutu – pilotního projektu zaměřeného na excelenci ve vysokoškolském vzdělávání, výzkumu a inovacích, bylo dosaženo velkého pokroku.
Sdělení reaguje na březnovou žádost hlav států a představitelů vlád, upřesňuje návrh a stanovuje, které otázky je třeba řešit. Jeho snahou je v příštích několika měsících cíleně zaměřit probíhající konzultace a diskuse a připravit cestu pro vypracování oficiálního návrhu, k čemuž by mělo dojít na konci roku.
Předseda Komise José-Manuel Barroso se k tomuto novému sdělení vyjádřil následovně: „ETI je součástí strategie, prostřednictvím které Komise hodlá pro výzkum, vzdělávání a inovace vytvořit prosperující a dynamické prostředí. Potřebujeme, aby mezi všemi stranami znalostního trojúhelníku existovalo úzké propojení. ETI nebude jenom subjektem působícím v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací, bude fungovat jako referenční model pro excelenci na evropské úrovni.“ A dále dodal: „Byl bych rád, kdyby se tento institut stal evropským symbolem obnoveného úsilí o vytvoření konkurenceschopné znalostní společnosti, která by vytvářela více pracovních míst, lepší pracovní příležitosti a zajišťovala prosperitu.“
Komise ve sdělení představuje výsledky, kterých bylo doposud dosaženo při konzultacích. V jejich průběhu byla upřesněna navrhovaná struktura a fungování institutu. Ústředním prvkem projektu bude správní rada ETI s nevelkou podpůrnou strukturou (administrativa, právní služba apod.). Správní rada stanoví strategické vědecké úkoly v interdisciplinárních oborech (například v oblasti zelené energie nebo nanotechnologií). Poté bude na konkurenčním základě vybírat a podporovat tzv. „znalostní společenství“, která budou v těchto oblastech provádět úkoly související s výzkumem, vzděláváním a inovacemi. Tato znalostní společenství budou integrovanými partnerstvími složenými z týmů, které společně vytvoří univerzity, výzkumné organizace a průmyslové podniky. Na základě konzultací Komise vypracovala pro ETI koncepci zaměstnávání pracovníků: k dispozici by měla být celá řada možností (přímé zaměstnání, vyslání, souběžné zaměstnání a vědecké dovolené). V otázce vlastní organizační struktury by znalostní společenství měla mít maximální flexibilitu.
ETI sám o sobě musí mít silnou identitu a musí být schopen shromažďovat a integrovat stávající špičkové týmy z univerzit a výzkumných institutů po celé Evropě. Institut musí být zcela nezávislou organizací, jež si bude schopna stanovit vlastní strategický plán.
Ve sdělení jsou rovněž popsány výhody, který vytvoření institutu přinese. Partneři, kteří se na projektu budou podílet, získají možnost většího zviditelnění, větší kapacity pro výzkum a vývoj, lepší finanční pobídky a možnost nižších nákladů na krytí rizik.
Institut doplňuje další akce EU, jejichž cílem je posílit v Evropě inovace. Mezi ně patří 7. rámcový program s Evropskou radou pro výzkum, evropské technologické platformy a společné technologické iniciativy, program celoživotního vzdělávání, program pro konkurenceschopnost a inovace, program modernizace pro univerzity a rozvoj podnikání.
Komisař Ján Figel’, který za problematiku vzdělávání a odborné přípravy odpovídá, řekl: „Institut bude vlajkovou lodí excelence. Bude schopen přilákat nejlepší studenty a výzkumné pracovníky z celého světa, a přispěje tak k upevnění pozice Evropy jako celosvětového aktéra v oblasti vzdělávání a výzkumu.“ Dále komisař dodal: „Evropský technologický institut inovacím zajistí místo ve středu znalostního trojúhelníku. Klíčovými partnery na strategických a provozních úrovních institutu budou podniky. Budou se přímo podílet na výzkumných a vzdělávacích aktivitách, čímž přispějí k tomu, aby se u absolventů vysokých škol a výzkumných pracovníků rozvíjelo podnikatelské smýšlení. Má-li Evropa dostát svému cíli a stát se dynamickou znalostí ekonomikou, je právě toto velmi důležité.“
V nadcházejících měsících Komise nadále povede rozsáhlé konzultace s členskými státy a zúčastněnými stranami o tom, za jakých podmínek by například ETI mělo udělovat tituly nebo diplomy, a o finančních dopadech projektu.
Komise začala pracovat na podrobném hodnocení dopadu návrhu. Poté bude následovat předloha právního aktu o zřízení ETI, která by měla být přijata na podzim letošního roku.
Další informace:
http://ec.europa.eu/education/policies/educ/eit/index_en.html