06.09.2007 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise hodnotila povodňovou situaci

Na Ministerstvu životního prostředí se dnes odpoledne v rámci protipovodňového cvičení Vltava a Labe 2007 sešla Ústřední povodňová komise ÚPK) pod vedením ministra životního prostředí Martina Bursíka. Vzhledem k aktuální situaci se věnovala zároveň reálné hydrometeorologické situaci v České republice. Náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Kubát informoval komisi o skutečné povodňové situaci v některých krajích, především v Jihočeském kraji, jižní části Českomoravské vrchoviny a Beskydech a Jeseníkách. V těchto oblastech jsou extrémní srážky až přes 100 mm za 24 hodin. Nejhorší situace je v oblasti Jeseníků, kde spadlo doposud více než 130 mm srážek. Informoval o tom ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí Jakub Kašpar.

Trvalé srážky mírné až silné intenzity budou v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku ještě pokračovat do pátečního rána, na severovýchodě Moravy a Slezska pravděpodobně až do pátečního poledne. K opakování větších srážek by v následujících dnech již nemělo docházet. Vzhledem k dlouho trvajícímu suchu vodní toky stačí většinu srážek bez problémů pojmout. Povodňová aktivita je na většině míst na druhém stupni. V povodí Malše se očekává vzestup až na hranici 3. stupně povodňové aktivity. Ten byl zatím vyhlášen na Vidnávce a Bělé na severu Moravy, kde se předpokládá další vzestup hladiny. Hydrometeorologové varují, že by tu mohlo dojít k lokálním záplavám až na úrovni dvacetileté vody.
ÚPK zhodnotila i průběh cvičení Vltava a Labe 2007. ČHMÚ rozesílal cvičné varovné zprávy účastníkům cvičení z MŽP, Integrovaného záchranného systému, podniků povodí, krajů, obcí a dalších povodňových orgánů. Byla zřízena Povodňová služba MŽP, k níž se sbíhaly e-mailové zprávy se zpětnou reakcí (potvrzující e-maily). „Efektivní přenos informací byl při předchozích velkých povodních slabým místem. Proto jsme se na to zaměřili. Musím říci, že s výsledkem jsme nebyli spokojeni. Míra a rychlost návratnosti nebyla dostatečná,“ říká tajemník ÚPK a ředitel odbor ochrany vod MŽP Jan Hodovský. „Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem navrhneme určité metodické změny, jak v těchto případech dále postupovat, aby se efektivita komunikačních toků ještě dále zlepšila.“
Cvičení testovalo také nový digitální povodňový informační systém. „Tady jsme naopak s výsledky velmi spokojeni. Ukazuje se, že digitalizace celého povodňového informačního systému může významně zlepšit a zrychlit informovanost povodňových orgánů,“ shrnuje Jan Hodovský.
MŽP připravilo v rámci činnosti Povodňové služby telefonní linky pro poskytování informací o systému řízení protipovodňové ochrany, a to: k řízení ochrany před povodněmi 606 612 698 a k provozu a významu povodňového informačního systému a digitálního povodňového plánu 602 334 744. Dotazy lze pokládat i elektronicky na e-mail: povodnova_sluzba@env.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down