23.03.2009 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise je s reformou spokojená

Restrukturalizace sektoru výroby cukru v zemědělství Evropské unie pomalu končí. Od jejího začátku v roce 2006 se subjekty v členských státech dobrovolně vzdaly kvót v celkové výši 5,8 milionu tun. To se podle Evropské komise téměř shoduje s původním záměrem reformy, která chtěla snížit produkci cukru o šest milionů tun. Dnes se cukr vyrábí jen v 18 státech unie, zatímco původně bylo produkčních zemí 23. Komise konstatuje, že jde o státy, v nichž jsou „příznivé agronomické podmínky, a takřka 70 procent produkce pochází ze sedmi členských zemí s nejvyššími výnosy.“ Zároveň se také podle Bruselu postupně snižují ceny cukru na vnitřním trhu unie, což je, jak uvádí zpráva komise, v souladu s cílem reformy dosáhnout udržitelnosti a konkurenceschopnosti odvětví cukru v EU.

„S radostí Vám sděluji, že se reforma v odvětví cukru zdařila,“ uvedla Marianna Fischerová Boelová, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova. „Byla jedním z klíčových bodů mého současného mandátu a je potěšující, že jsme jen krůček od splnění našeho smělého cíle. Odvětví cukru v EU zoufale potřebovalo reformu. Udržitelnější produkce a ceny jsou příslibem konkurenceschopnosti našich producentů v budoucnu.“
Ohlédnutí na začátek
V únoru 2006 přijali ministři zemědělství členských států EU radikální reformu odvětví cukru v EU. Systém, který fungoval po téměř 40 let bez větších změn, byl touto reformou uveden do souladu s ostatními odvětvími reformované společné zemědělské politiky. Klíčovým prvkem reformy bylo 36procentní snížení zaručené minimální ceny cukru (z 631,9 eur za tunu v období 2006/2007 na 404,4 eur za tunu od období 2009/2010), kompenzace pro zemědělce a restrukturalizační fond financovaný producenty cukru, který má nekonkurenceschopné producenty cukru motivovat k odchodu z odvětví.
V souvislosti s finanční a hospodářskou krizí rozhodla komise dne 13. února, že členským státům umožní vyplatit 100 procent podpory na restrukturalizaci pro období 2008/2009 s předstihem – v červnu 2009. Několik členských států již oznámilo, že této možnosti využijí na zmírnění finanční zátěže cukrovarnických podniků.
Preventivní stažení zatím nebude
V březnu a říjnu loňského roku dospěla komise k závěru, že na právě probíhající hospodářský rok 2008/09 není třeba ukládat povinné stažení cukru. Podle komisařky Fischerové Boelové nebude preventivní stažení cukru pravděpodobně zapotřebí ani v nadcházejícím hospodářském roce 2009/2010. Komise přitom vychází z předběžných odhadů zejména dovozu cukru ze třetích zemí. O tom, zda přece jenom nebude třeba k touto kroku přistoupit, se rozhodne v říjnu na základě aktualizovaných odhadů produkce řepy a cukru a také importu. Znovu se bude situace prověřovat v únoru 2010, aby se zjistilo, zda bude v hospodářském roce 2010/2011 zapotřebí preventivního stažení nebo konečného snížení, tj. dalšího snížení kvóty.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down