11.07.2002 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise přijala návrh reformy CAP

Návrh reformy společné zemědělské politiky EU včera v Evropské komisi prošel. Jejím cílem je snaha přesunout těžiště zemědělských subvencí z kvantity na kvalitu produkce, zdravotní nezávadnost potravin a ochranu životního prostředí.
Ministři zemědělství patnáctky se budou návrhem zabývat poprvé v Bruselu příští týden. Konečná podoba bude známa nejspíše na jaře příštího roku a od prvotního návrhu se může lišit.

Podle návrhu by měly klesat přímé podpory zemědělcům o tři procenta ročně, až po dosažení dvacetiprocentní redukce za šest až sedm let. Uspořené peníze mají být převedeny do kolonky "rozvoj venkova" a vynaloženy na rozvojové projekty nebo na kvalitu potravin, starost o zvířata či ochranu životního prostředí.
Pro kandidátské země, na něž se návrh reformy nevztahuje, to znamená de facto zkrácení navrhovaného desetiletého přechodného období, po které se mají přímé platby určené jejich farmářům postupně zvyšovat až na stoprocentní úroveň. Pokud platby budou mezitím v EU klesat, měly by se obě křivky střetnout zhruba sedm let po vstupu nových členů.
Každá farma obdrží ročně pevnou nesnižitelnou částku 5000 eur, podniky však nemohou od EU očekávat ročně víc než 300 000 eur.
Takto orientované podpory bude snazší získat a zejména
spravovat - navrhuje se zrušit složitý systém příplatků a prémií a vyplácet každému hospodářství pevnou sumu v závislosti obvykle na počtu obdělávaných hektarů. Zprvu se bude podle představ komise honorovat produkce obilí, olejnin, luštěnin, rýže, lnu, brambor na výrobu škrobu, sena, hovězího a skopového masa a později také mléka; postupem času mohou přibýt další potraviny.
Podpory mají být vypláceny v přímé závislosti na plnění
přesně formulovaných standardů ochrany životního prostředí,
zdravotní nezávadnosti potravin a péče o zvířata. Komise
doporučuje posílit auditorské orgány, které budou povinně
kontrolovat dodržování těchto předpisů na všech farmách, jež
dostávají od EU více než 5000 eur přímých podpor ročně.
Všechna hospodářství, která ročně produkují více než 92 tun obilí, budou nadále povinně neobdělávat 10 hektarů půdy. Zatímco dosud na nich mohla pěstovat technické plodiny, komise nyní chce, aby tato půda byla ponechána úplně ladem, což má podnítit biologickou rozmanitost.
Návrh zahrnuje řadu dílčích změn týkajících se jednotlivých
druhů zemědělských produktů, jejich výkupních cen, objemu výkupu do intervence a exportních refundací. Pokud by byl uveden do praxe, nezpůsobil by podle komisaře Franze Fischlera v žádném případě překročení finančních limitů stanovených pro období 2000- 2006.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down