Komise prověřuje zákon o tržní síle

Evropská komise začala prověřovat, zda český zákon o významné tržní síle neodporuje unijním pravidlům. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka. Na zákon o významné tržní síle, který od letošního února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a dodavateli, si SOCR stěžoval EK v červenci.

Zákon o významné tržní síle předloni vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškozuje jejich vztahy s dodavateli. „EK se k tomu (stížnosti SOCR) postavila čelem. Neslíbila, že udělá pořádek podle našeho mínění, ale na základě našich údajů zahájila šetření,“ uvedl Juračka. Dodal, že ho překvapila rychlá reakce EK.
Zákon o významné tržní síle kritizuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který se nedávno nechal slyšet, že tato legislativní norma by měla být zrušena. Juračka podotkl, že na setkání s Kocourkem mu bylo řečeno, že MPO se bude snažit problém se zákonem o významné tržní síle vyřešit ještě dříve, než skončí šetření EK. MPO podle Juračky počítá buď se zrušením zákona, nebo jeho zásadní novelizací.
SOCR s pomocí právníků zároveň vypracoval ústavní stížnost na zákon. Návrh ústavní stížnosti nyní mohou využít právní zástupci obchodníků, kteří budou případně sankcionováni podle nového zákona o významné tržní síle. Senátorům či poslancům, kteří s tímto zákonem nesouhlasí, materiál může posloužit k podání vlastní ústavní stížnosti.
Zemědělci i potravinářské firmy jsou proti zrušení zákona o významné tržní síle. Naopak obchodníci i někteří odborníci upozorňují, že tento zákon může zdražit potraviny na pultech obchodů a navíc sníží ochotu obchodních řetězců odebírat zboží od tuzemských firem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *