29.06.2015 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise vybere logo České potraviny ze stovky návrhů

Ministerstvo zemědělství dostalo stovku návrhů na logo České potraviny. Nyní se uskuteční užší výběr, finální návrh chce ministerstvo představit na tiskové konferenci na začátku července. Minulý týden to řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva Radek Melichar. Původní soutěž muselo ministerstvo prodloužit a zvýšit odměnu z 50 tisíc na 90 tisíc korun. Do prvotního kola poslali tvůrci osm návrhů.

Logo Česká potravina si budou moci výrobci přidat na své produkty, pokud doloží, že jsou vyrobené z českých surovin. Celý produkt tak musí pocházet z Česka a všechny fáze výroby se budou muset provádět také na českém území.
"Pokud půjde o výrobek z více zdrojů, kde třeba koření nejde logicky vypěstovat u nás, bude existovat možnost, aby výrobce uplatnil 75 procent suroviny z komodit, které byly vyrobeny na území České republiky a současně musí opět všechny fáze výroby proběhnout na území ČR," řekl již dříve mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Platnost vyhlášky, která novinku zavede, se podle resortu očekává v druhé půlce letošního roku.
Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení Vyrobeno v České republice. Podle ministerstva není podle evropské legislativy povinné uvádět zemi původu u všech výrobků, ale jenom u vybraných skupin, jako jsou například maso, ovoce či zelenina. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích v případě klamavého označování potravin může pokuta dosáhnout až deset milionů korun.
Potravinářská komora k logu uvedla, že vítá jakoukoliv podporu českých potravin, není si ale jistá, zda je třeba vytvářet nové logo. "Otázkou zůstává, zda by nestačilo pouhé slovní označení výrobku těmito definovanými pojmy doprovázené například českou vlajkou," uvedla dříve mluvčí komory Dana Večeřová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down