20.04.2005 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise zatím upustila od pokut, uložila termín pro odstranění zásob cukru

Do konce listopadu mají šanci Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Malta a Slovensko odstranit nadměrné zásoby cukru, který nashromáždily před vstupem do Evropské unie. Jejich odstranění musejí úřady těchto zemí doložit do 31. března následujícího roku, rozhodla Evropská komise s tím, že pokuty zatím neudělí.

Výši přebytečných zásob cukru má komise potvrdit nejpozději do konce května. Pak platí termín pro jejich odstranění do konce listopadu, poté by hrozily pokuty. Komise má přihlížet i k míře snížení zásob, než rozhodne o poplatcích do společné pokladny, splatných do 30. června příštího roku. Komise doporučuje přebytečný cukr přeměnit například na biopaliva, zkrmit či vyvézt bez exportních dotací.
České republice hrozí pokuta nikoliv za hromadění cukru, ale jiných zemědělských výrobků. Na rozhodnutí o dalších komoditách se musí čekat, protože čísla se ještě ověřují., uvedl mluvčí komisařky pro zemědělství Michael Mann.
Podle neoficiálních informací z počátku minulého týdne hrozily vládám deseti nových členských zemí pokuty v celkové výši 465 milionů eur za hromadění zásob klíčových komodit před loňským vstupem do EU. Druhá nejvyšší částka po Polsku, podle předběžného návrhu zhruba 100 milionů eur, se údajně týkala České republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down