22.07.2009 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise zkoumá chování řetězců

Evropská komise zkoumá, zda obchodní řetězce nezneužívají své síly v neprospěch konečných spotřebitelů. Týká se to především trhu s mlékem, kde si již delší dobu producenti stěžují, že jim prodejci nabízejí likvidační výkupní ceny. Komise to uvedla analýze trhu s mlékem.
Poslední krok komise je tak v souladu s neoficiálními informacemi, že by se EK mohla začít zajímat o marže obchodníků. Tlačí ji k tomu hned několik členských států EU, kterým se nelíbí především právě nízké výkupní ceny mléka.

 "Jestliže komise přijde na to, že na trhu nefunguje hospodářská soutěž, nebude váhat využít všech svých pravomocí. Národní úřady, které hlídají hospodářskou soutěž, přitom mají podobné pravomoci a musí hrát důležitou roli v uplatňování práva hospodářské soutěže," pohrozila komise v analýze. Komise však zatím žádný konkrétní zásah proti chování obchodní řetězců neuvedla, ale dala najevo, že počítá s možným vznikem celoevropského systému, který by monitoroval ceny potravin. Ten by měl nejen srovnávat ceny v jednotlivých státech, ale měl by shromažďovat i informace o producentech, zpracovatelích a obchodních řetězcích. "Mělo by to pokrýt všechny sektory, nejen mlékárenský," uvedla EK.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down