Komora chce po řetězcích vědět, zda jsou české potraviny drahé

Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR vyzvaly obchodní řetězce, aby se distancovaly od výroků prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy ohledně českých potravin. Napsaly to v otevřeném dopisu. Obě velké organizace, které sdružují tuzemské zemědělce, chtějí, aby řetězce uvedly, zda jsou české potraviny "méně kvalitní a drahé", jak měl Prouza podle nich tvrdit.

Prouza minulý týden v reakci na novelu z dílny SPD, kterou v lednu schválila Poslanecká sněmovna a která od příštího roku zavádí povinné kvóty na některé ze základních potravin, přičemž část z nich bude muset být z ČR, řekl, že SOCR to odmítá a nastavené kvóty jsou proti zájmům spotřebitele, zvyšují ceny a snižují výběr. "Obchody odmítají vnucování zákazníkům potravin, o které nemají zájem," zopakoval Prouza.
Šéfové svazu Martin Pýcha a komory Jan Doležal proto v otevřeném dopise napsali, že naopak zaznamenali, že řetězce ve svých propagačních materiálech informují zákazníky, že prodávají velký podíl českých výrobků. "V mnoha případech vámi uváděný podíl českých (nikoliv jen lokálních) potravin přesahuje 60 procent z celkového objemu prodeje potravin. V rozporu s vašimi vyjádřeními a preferencí spotřebitelů však prezident SOCR tvrdí, že české potraviny jsou méně kvalitní a drahé," dodali.
Ohledně cen oba šéfové vyzvali řetězce, aby zveřejnili statistiky nákupních, tedy dodavatelských cen českých potravin v porovnání s koncovou cenou pro spotřebitele. "Dodavatelé totiž koncové ceny skutečně neurčují, ani se na koncové stěně výrazně nepodílejí," dodali předsedové.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down