Komora: Ministerstvo nezvládlo vyřešit dumpingové dovozy potravin

Ministerstvo zemědělství stále nezvládlo vyřešit dovoz potravin do ČR za dumpingové ceny, uvadí Agrární komora ČR. Kritizuje i přebujelou byrokracii a pomalé vyplácení kompenzací za sucho a dotací na zlepšení životních podmínek v chovech. Jinak ale komora ministerstvo chválí. Resort podle dnešního vyjádření prezidenta komory Miroslava Tomana splnil dvě třetiny požadavků, které vůči němu agrárníci loni měli. Toman to řekl na bilanční tiskové konferenci na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka.

Ministr zemědělství Marian Jurečka k tomu řekl, že by si komora neměla stěžovat na ministerstvo zemědělství, ale na ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem . "Ti řeší dumpingové ceny," sdělil Jurečka.

Krizovou situaci na trhu s mlékem a vepřovým masem zlepšuje podle Tomana hlavně ministerstvo, nikoliv Evropská unie. Od ní ocenil pouze krizový balíček, jehož část určenou pro Česko následně ministerstvo zdvojnásobilo. Chovatelům krav a prasat tak stát vyplatil 600 milionů korun. Další podpora je již předjednaná, ve druhém balíčku by měli zemědělci dostat 550 milionů korun. Celkově ministerstvo i z národních peněz plánuje letos investovat do živočišné výroby zhruba čtyři miliardy korun. Tomanovi vadí, že resort nezvládá příliv levných potravin z okolních států, které podle něj často dovážejí zahraniční obchodní řetězce za dumpingové ceny. Zahraniční výrobci mohou být zvýhodněni skrytými národními dotacemi, tvrdí Toman. Ministerstvo podle něj stále tento problém nevyřešilo. Už ve čtvrtek proto navrhl, aby ministerstvo začalo připravovat legislativní změny, aby bylo povinně na pultech v řetězcích minimálně zhruba 80 procent českých potravin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down