Komora: Nošením respirátorů znovu stoupnou zemědělským podnikům náklady

Povinné nošení respirátorů bude znamenat pro zemědělské podniky další náklady, což zhorší situaci se stoupajícími cenami energií a hnojiv. Na dotaz to uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Mnoho podniků totiž zajistí respirátory z vlastního rozpočtu, protože nechce tyto náklady přenášet na své zaměstnance.

"V podnicích zemědělské prvovýroby nelze omezit provoz ze dne na den jako v jiných oborech, například v živočišné výrobě je třeba zajistit pravidelný režim a pohodu zvířat každý den. Je proto v jejich zájmu co nejvíce snížit riziko nákazy covidem-19. Kvůli zamezení šíření tohoto onemocnění dokonce v minulosti přespávali někteří zaměstnanci přímo v podnicích a do směnného provozu se zapojilo také vedení řady podniků," uvedl prezident.
Podle něj ale zemědělci čelí řadě kontrol ze strany úřadů, které mohou riziko přenosu choroby zvýšit. "Z našeho pohledu by bylo nyní na místě omezit zmíněné kontroly skutečně jen na ty nejnutnější a ostatní odložit na dobu, kdy počty nakažených covidem-19 budou vykazovat příznivější vývoj," doplnil.
Zemědělci se také obávají zvyšujících se cen obalů nebo mzdových nákladů, ale také syntetické močoviny AdBlue, která je nutná k provozu moderních dieselových motorů.
"To může přispět ke zvýšení nákladů na přepravu potravin či dokonce zkomplikovat dodávky potravin," uzavřel Doležal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down