Komora požaduje přísné kontroly dovozů prasat z Polska

Agrární komora ČR a odbytové družstvo Centroodbyt žádají kvůli obavám ze zavlečení chorob zpřísnění veterinárních kontrol dovozů prasat a vepřového z Polska. Uvádí se to v dnešním prohlášení obou organizací. Obavy panují především z nákazy tzv. Aujezskyho choroby, s níž má podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna Polsko problémy.

SVS požaduje po polské straně při importu dodatečné garance. „ČR je země Aujezskyho choroby prostá, a můžeme tedy požadovat dodatečné záruky, že dovoz je z chovu bez této nemoci,“ uvedl Duben. V reakci na důsledné uplatňování tohoto požadavku přímé importy živých prasat z Polska podle něj prakticky skončily. Nyní SVS prověřuje možnost, jestli polská prasata neputují do tuzemska jako reexport z Německa.
Podle Agrární komory nabídka vepřového z Polska sílí. Minulý týden se plošně po republice objevily nabídky za dumpingové ceny, uvedl Veleba. Případné zavlečení nákazy by znamenalo vynaložení mimořádných nákladů na ozdravná opatření a ohrozilo by to producenty vepřového masa v ČR, dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *