24.02.2012 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komora požaduje zvýšit rozpočet

Agrární komora ČR požaduje navýšení letošního rozpočtu kapitoly zemědělství o 1,5 miliardy korun. Peníze by z poloviny směřovaly na podporu chovů prasat a drůbeže, druhá polovina by byla použita na dorovnání přímých plateb. Uvedl to po schůzce s premiérem Petrem Nečasem prezident Agrární komory Jan Veleba. K navýšení rozpočtu by mohly podle Veleby být jako v minulosti použity peníze z Pozemkového fondu.

Podle Veleby polovinu z těchto prostředků chtějí směřovat na chov prasat a částečně drůbeže. "Druhou polovinu by bylo dobré dát do doplňkových plateb," dodal s tím, že o návrhu chce jednat s ministrstvem zemědlěství a ministerstvem financí.
Ministr zemědělství Petr Bendl již dříve řekl, že se nesmířil s tím, že státní rozpočet pro letošní rok neobsahuje žádné peníze na doplňkové platby k přímým podporám a bude o peníze pro zemědělce bojovat. "To, že ministr Bendl jedná o navýšení rozpočtu, není žádnou novinkou, tento svůj záměr již dávno představil," podotkl mluvčí MZe Jan Žáček. Chovatelé prasat mají z loni spuštěného speciálního podpůrného programu letos dostat 120 milionů korun, což je zhruba třetina loňské částky. Loni z programu dostali 328 milionů korun, uvedl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce Bendl. Stavy prasat v Česku loni klesly na nejnižší hodnotu od roku 1921, odkdy se sledují. Ke konci roku 2011 jich tuzemští zemědělci chovali 1,49 milionu, což bylo takřka o pětinu meziročně méně. Roční spotřeba vepřového masa se v ČR v posledních letech drží kolem 40 kilogramů na osobu a vepřové zůstává nejoblíbenějším druhem masa v Česku. Polovina vepřového na tuzemském trhu pochází z dovozu. Podobně jako prasat loni v Česku ubylo drůbeže. Její stavy se meziročně snížily o 20 procent na 19,26 milionu kusů. Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají na dotacích z EU stále méně než farmáři v původních členských státech. Úrovni přímých plateb ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit díky národním doplňkovým platbám. Dotační rozdíly by měly zmizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit až po roce 2013. Schválený rozpočet pro letošní rok s žádnými penězi na dorovnání nepočítá.
Výdaje MZe včetně prostředků z EU mají letos klesnout o 2,6 miliardy korun na 48,6 miliardy Kč. Rozpočet byl však mimořádně navýšen o více než dvě miliardy z úvěru od Evropské investiční banky. Bez této částky se navrhovaný meziroční pokles výdajů blíží pěti miliardám korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down