Po roce 2000 začaly bezmyšlenkovité zábory zemědělské půdy. Během let 2002 až 2006 jí každý den ubylo v průměru až 13 hektarů. Půda přestala být považována za prostředek pro obživu, ale začíná být vnímána jako prostředek pro zbohatnutí, upozornil minulý týden na tiskové konferenci Agrární komory ČR její prezident Jan Veleba.
Připomněl, že od roku 1927 do roku 1990 Česká republika přišla celkem o 826 tisíc hektarů půdy. „Během let 1990 až 2000 byl její úbytek vcelku mírný, což se ale nedá říci o současnosti,“ konstatoval Veleba. Kvalitní zemědělskou půdu podle něj většinou zabírají velké průmyslové společnosti, supermarkety a logistická centra, týká se to například Znojemska či Kolínska. „Jde totiž o rovinaté plochy, kde se nejlépe dá stavět nebo provozovat golfová hřiště, a to je dnes priorita a ne výroba potravin,“ prohlásil Veleba.Podle něj ročně tak ubývá čtyři až pět tisíc hektarů půdy. „Česká republika se chová velmi lehkovážně, protože půda je zdroj, který nelze obnovit,“ zdůraznil s tím, že legislativní opatření, týkající se ochrany zemědělského půdního fondu, jsou zastaralá a nedostatečná. Proto komora požaduje jejich novelizaci.
Do budoucna je totiž podle Veleby třeba počítat s tím, že každá země bude bohatá zejména svým půdním fondem, protože změna stravovacích zvyklostí především v rozvojovém světě a v silně lidnatých oblastech jako je Čína a Indie povede k vyšší spotřebě masa a tím i krmiv a půdy bude nedostatek. „Jen v Číně činila v roce 1985 spotřeba masa na osobu 25 kilogramů. Vloni to již bylo 50 kilogramů a trend většího konzumu masa se dál prohlubuje. Jen tento nárůst přitom představuje rozšíření ploch pro obilí o tři miliony hektarů,“ řekl Veleba. Je to zhruba taková plocha, jakou má v současné době celá Česká republika. Proto v zemích, kde se půdní fond chrání, je podle Veleby cena půdy vysoká. Informoval, že například v Nizozemsku se cena půdy od roku 2006 zvýšila o 50 procent. Za hektar zemědělské půdy platí zhruba 875 tisíc korun v přepočtu. Ve Velké Británii stoupla cena půdy o 26 procent, v přepočtu se nyní platí 350 tisíc korun za hektar. V České republice je v současnosti tržní cena u zemědělské půdy v rozmezí od 40 do 130 tisíc korun za hektar. Stavební parcela je ve zcela jiných relacích a pohybuje se podle lokality v rozmezí od 200 korun do 1 500 korun za metr čtverečný.Pokud jde o pronájem půdy je v rozmezí od jednoho do dvou procent z ceny půdy, informovala komora.