Komora: V lesnicko-dřevařském odvětví v Česku je uplatnění pro 20 000 Ukrajinců

Lesnicko-dřevařské odvětví v Česku je schopné podle komory, která sdružuje nejvýznamnější podnikatele v tomto oboru, pojmout na sezónní i celoroční práce zhruba 20 000 Ukrajinců. Uplatnit se mohou muži i ženy. Některé firmy už se kvůli odchodu zaměstnanců z Ukrajiny dostávají do potíží. Řekla to výkonná tajemnice Lesnicko-dřevařské komory ČR (LDK) Andrea Skřivánková.

Pracovníci z Ukrajiny z podniků v lesnicko-dřevařském sektoru, stejně jako v jiných odvětvích, v současné době odcházejí kvůli branné povinnosti. Rusko minulý týden ve čtvrtek zahájilo invazi na Ukrajinu. Boje nadále pokračují. Potíže začínají mít podle Skřivánkové například firmy fungující ve dvou či třísměnném provozu, kterým odcházejí lidé z pozic předáků, a ti ve výrobě citelně scházejí. Mají profesní znalosti a praxi, nelze je tedy snadno nahradit, uvedla.
Mezi poptávanými zhruba 20 000 místy tvoří podle ní asi pětinu kvalifikované pozice, zbytek je vhodný i pro nekvalifikované pracovníky. Jedná se hlavně o sezónní práce, například úklid lesů nebo zalesňování, řekla Skřivánková. Takový typ práce zvládnou také ženy, uvedla. Firmy a LDK počítají podle Skřivánkové s tím, že by jim nejen pomohly zajistit místo, ale budou se snažit vyřešit i hlídání dětí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down