Komory počítá s růstem cen obilí

Cena obilí po letošních žních kvůli nižší úrodě zřejmě vzroste a po loňském výrazném poklesu, který byl způsoben rekordní sklizní, by se měla vrátit zpět na obvyklou úroveň. Řekl to dnes na tiskové konferenci viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla.

Zemědělci letos podle odhadu komory z tuzemských polí sklidí zhruba 6,5 milionu tun základních obilovin, což by bylo ve srovnání s loňskou úrodou přibližně o milion tun obilí méně. Nižší úrodu letos prý očekávají také zemědělci v řadě evropských zemí.
„Letošní úroda určitě bude nižší, než byla rekordní úroda roku 2008. S velkou pravděpodobností se zvýší cenová úhrada za obiloviny z letošní sklizně,“ uvedl Šnejdrla, podle kterého se cena obilí dostane na průměrnou úroveň obvyklou v letech 2005 a 2006. „Nebude to (cenový nárůst) nic extrémního,“ podotkl Šnejdrla.
Šnejdrla odhadl, že cena tuny krmného obilí by po letošních žních mohla začínat na 3000 korunách, tuna potravinářského obilí na 3500 korunách a cena tuny sladovnického ječmen na 4000 korunách. „Loni to (cena) také bylo někde na této úrovni, nicméně poté, co se zjistilo, že je rekordní úroda, cena raketově spadla,“ řekl.
Podle předsedy komoditní rady pro obilí AK Josefa Kubiše bude letos nižší sklizeň obilí v celé střední a východní Evropě, takže nelze očekávat, že bude na trhu přetlak v nabídce obilí. Českým zemědělcům se po loňské rekordní úrodě prý podařilo díky vývozu snížit tuzemské zásoby obilí na obvyklou úroveň. „V tuto chvíli máme na skladech průměrné množství zásob, jaké jsme měli loni nebo předloni,“ dodal Šnejdrla.
N8kupní ceny obilí, které byly na počátku loňského roku na rekordní výši, se začaly snižovat po loňských žních a byl to první pokles od května 2006. Nadprůměrná úroda byla totiž loni v celé Evropě a byla hlavním důvodem přebytku a následného poklesu cen. Snižování cen dále pokračuje a letos v dubnu dle Českého statistického úřadu zemědělské ceny klesly o 29,2 procenta. Cena obilovin byla meziročně téměř poloviční, u olejnin se snížila o více než 40 procent

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *