Komory: Za nabízení odborných služeb bez vzdělání by měl být trest

Profesní komory lékařů, veterinářů a advokátů chtějí, aby stát mohl trestat lidi, kteří nabídnou za úplatu odborné služby bez příslušného vzdělání. Sankce by podle nich měly být možné v rámci správního řízení. Dnes to uvedli zástupci komor na tiskové konferenci. Navíc by podle nich měli být lidé, kteří odborné služby nabízejí, členy komor. Podle předsedy České advokátní komory Martin Vychopeň jen loni řešili 140 případů, kdy neodborník nabízel právnické služby.

„Navrhujeme do zákona, že odbornou veterinární činnost může vykonávat veterinární lékař, člen veterinární komory s řádným osvědčením. A pokud tu činnost vykonává někdo jiný, ať je možnost, aby byl sankcionován,“ řekla viceprezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová.

Podle ní jsou časté případy, kdy lidé, kteří nemají odborné vzdělání, zvířata klinicky léčí v ordinacích. Může tak podle ní jít i o týrání zvířat. Vaňousová uvádí, že často jde o „chronické“ případy, kdy zvířata léčí například veterinární technik nebo kynolog. Druhá možnost je, že zvířata léčí někdo, kdo byl vyloučen z o komory. Stát v takovým případech podle Vaňousové zasahuje nedostatečně. Podobně se na situaci dívají i lékaři a právníci.

Vláda by měla podle komor za neoprávněný výkon činnosti, tzv. vinklaření, připravit postihy buď v rámci správního řádu, nebo změnou jednotlivých zákonů o působení komor.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *