Kompenzace kvůli dovozu ukrajinského obilí budou podmíněné zrušením jeho zákazu

Podmínkou Evropské komise pro vyplacení kompenzací zemím zasaženým zvýšeným dovozem ukrajinského obilí bude zrušení jednostranných zákazů jeho dovozu. Na jednání sněmovního zemědělského výboru to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který se v úterý účastnil jednání ministrů zemědělství Evropské unie.

Ministr zopakoval, že Česko se zákazy nesouhlasí. Je podle něj jednoznačné, že řada subjektů v Polsku z obchodování s ukrajinským obilím profituje a že situaci ohledně zákazů ovlivňuje i vnitropolitická situace jak v Polsku, tak na Slovensku. Sněmovní zemědělský výbor dnes odhlasoval usnesení, že nepodporuje zavádění jednostranných zákazů dovozu z Ukrajiny. Pro bylo deset z 11 přítomných poslanců, proti byl Oldřich Černý z SPD. Nekula po úterním jednání s ministry zemědělství EU a eurokomisařem Januszem Wojciechowským uvedl, že komise by do dvou měsíců mohla přijít s pomocí pro některé státy včetně Česka, které jsou nepřímo zasaženy problémy s dovozem ukrajinského obilí. Řada ministrů členských zemí požaduje společné řešení. Ministr poznamenal, že v Polsku se o dovozu ukrajinského obilí mluvilo už loni v červnu. Upozornil na to, že podle něj kvůli případu nálezu pesticidu v jedné z ukrajinských zásilek obilí na Slovensku vznikla panika. Podle Nekuly se nad tím, jaký rozruch to v ČR vyvolalo, podivoval při vzájemných jednáních i slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down