27.09.2004 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komu dotace na stroje

Z 591 projektů, s nimiž se žadatelé ucházeli o dotace na nákup strojů v prvním kole operačního programu, jich uspělo 186. Předkladatelé se o výsledku výběru mohli dozvědět minulý týden. Nejaktivnější byl se 167 podanými žádostmi region Brno, který je také první podle počtu vybraných projektů – celkem 54 ze 186. Mezi úspěšnými žadateli je podle Jitky Slukové, tiskové mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, 27 mladých začínajících zemědělců, z toho čtrnáct jich hospodaří v oblasti LFA.

Z méně příznivých oblastí získá dotaci na nákup techniky 88 zemědělců. Z produkčních oblastí prošlo zdárně výběrem 71 projektů. „Nejčastěji bude podpora udělena na nákup traktorů, zhruba v šedesáti případech,“ upřesnila Sluková. Doplnila také, že v průměru zájemci žádali o dotaci ve výši čtyřicet procent. „Na jeden projekt bude v průměru vyplaceno zhruba 1,5 milionu korun,“ uvedla. Celkem tato pomoc představuje 272,3 milionu korun.
„Zajímalo by nás, kolik jsme měli bodů a na čem jsme tratili. K těmto informacím bychom se měli dostat, abychom pro příště věděli, v čem máme rezervy. Zatím jsme dostali jen stručné oznámení, že jsme neuspěli,“ řekl Oldřich Žďárský, ředitel a. s. Živa z Klášterce nad Orlicí. Nelíbí se mu, že nikde v podmínkách nebylo uvedeno, že rozhoduje datum podání žádosti.
Podle prezidenta Společnosti mladých agrárníků ČR Pavla Moulise čísla hovoří o tom, že objem podpory mladých začínajících zemědělců oproti předchozím třem letům poklesl. „Zatímco Evropská unie klade velký význam podpoře mladých farmářů, u nás se vstupem do EU paradoxně snížila,“ kritizuje Moulis. Bude proto podle něho nutné přehodnotit výběrová kritéria ve prospěch mladých.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down