06.11.2001 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komu přechodné období?

Evropské komise žádá po české vládě seznam podniků, které nesplňují hygienické předpisy EU a kvůli kterým žádá ČR tříleté přechodné období. Česká strana, která zatím takový krok odmítala především z obavy, že by podniky zařazení na seznam poškodilo, tento seznam dodá do konce letošního roku.

Podle zástupců EU na předání seznamu závisí pokrok v jednání o kapitole "zemědělství". Podle diplomatických zdrojů potřebuje unie přesné seznamy jatek, mlékáren a jiných provozoven, aby se mohla žádostmi o přechodná období vůbec zabývat. Činitelé Evropské unie jsou si vědomi úskalí, že jakmile se seznam rozběhne mezi členské státy, hrozí jeho prozrazení a zveřejnění, což může podniky v něm uvedené poškodit. Toto nebezpečí potvrzuje náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek, podle něhož je třeba s každým závodem ještě jednou jednat, než bude definitivně do seznamu zařazen.
Hugo Roldán, z tiskového oddělení ministerstva řekl, že seznam bude přesto vyhotoven a předán Evropské unii do konce letošního roku s tím, že jej MZe nezveřejní a požádá unii aby s ním nakládala jako s důvěrnou informací. Jak řekl, v současné době probíhají s jednotlivými podniky konzultace, které mají za cíl počet firem na seznamu maximálně zredukovat. Podle Roldána bude seznam zahrnovat zhruba 300 podniků zpracovávajících maso a mléko. Jsou to však vesměs firmy s menší výrobní kapacitou.
Podle Zídka chtějí podniky, které požádají o přechodné období, využít tento čas k tomu, aby se přizpůsobily množství hygienických a veterinárních předpisů EU, jejichž zavedení je mnohdy nákladné a často vyžaduje přestavbu provozů, nákup drahého vybavení, či úpravy interiérů. Ty provozy, na které se bude vztahovat případné přechodné období, budou moci své výrobky prodávat pouze na místním trhu a nikoli na vnitřním trhu EU.
Již počátkem letošního roku se Státní veterinární správa ČR (SVS) spolu s Potravinářskou komorou rozhodla vypracovat podle návodu a dispozic EU kroky, které budou muset podniknout potravinářské závody, aby se v konkurenceschopném stavu dočkaly společného evropského trhu. To znamená vypracovat systém, podle kterého při průběžně probíhajícím hodnocení a za určitých podmínek budou moci být závody zařazené mezi ty závody, které splňují podmínky pro export do zemí EU. Už tehdy bylo jasné, že přechodné období bude možné vyjednat pouze pro konkrétní provozy, a to jen na základě předem vypracovaného projektu, jehož součástí musí být nejen technické řešení, ale i finanční krytí.
Podle mluvčího SVS Josefa Dubna však je zájem o přechodná období ze strany podniků zatím mizivý, přitom společná pozice unie k této první části zemědělské kapitoly by měla být podle informací z Bruselu vypracována na přelomu listopadu a prosince.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down