Sněmovna propustila do závěrečného čtení novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. Jde o jeden z návrhů, který reaguje na loňskou metanolovou kauzu a má pomoci bojovat s nelegálním alkoholem. Hospodářský výbor doporučil zpřísnit předlohu tak, aby zákon zakázal řetězení firem při nekalých praktikách.
Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá, stát ale získá přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává. Podnikatelů, kteří nyní mohou na základě jedné ze základních volných živností prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu. Návrh si nevyžádá žádné dodatečné peníze z veřejných rozpočtů, řekl dnes poslancům ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).
Pozměňovací návrh hospodářského výboru má zabránit podnikatelům, aby v nekalých praktikách mohli pokračovat pod hlavičkou jiné společnosti. Pozměňovací návrh, který po dohodě s ministerstvem podal ve výboru Jan Čechlovský (ODS), předpokládá, že jednatelé nebo členové představenstva, kterým byla pro nekalé obchodní praktiky odejmuta živnost, nebudou moci pokračovat v podnikání ve stejném oboru založením nové firmy. Nyní takové omezení platí jen pro fyzické a právnické osoby, nikoliv pro členy statutárních orgánů firem, jako jsou společnosti s ručením omezeným. Pokud by o živnost přišel člen statutárního orgánu, vztáhne se zákaz i na firmu, v jejímž čele stojí. Dalším opatřením, které má pomoci bojovat s nelegálním alkoholem, je návrh zákona o povinném značení lihu. Sněmovna ho má také na programu současné schůze. Umožnit by mohl zřejmě i označování lahví s lihovinami pomoci čipu v kontrolní pásce, což by mohlo vést ke zdražení alkoholu. Předloha zavádí i pětimilionovou kauci nutnou pro registraci obchodníků a výrobců lihu.