06.04.2009 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konec výsevů do tří týdnů

Podle odhadů ministerstva zemědělství (MZe) je zaseta zhruba třetina jařin. Pokud vydrží současné příznivé počasí, lze předpokládat ukončení výsevu u všech obilovin s výjimkou kukuřice v období mezi 20. a 25. dubnem. Uvedl to tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček s tím, že jarní práce na polích letos kvůli nepříznivému počasí letos začaly o tři až čtyři týdny později než vloni.

Vliv na budoucí úrodu se podle Vorlíčka dá jen těžko odhadnout, neboť do sklizně je ještě velmi daleko. Pro tvorbu výnosů je, kromě zimního období pro ozimy, důležitý vývoj počasí v květnu, kdy se formují výnosové prvky u většiny obilovin, podotkl Vorlíček. Ministerstvo podle něj odhaduje, že plochy jarních obilovin pro letošní rok budou zhruba o tisíc hektarů nižší než loni. Největší pokles ploch je odhadován u kukuřice na zrno, naopak u jarní pšenice, ječmene a ovsa předpokládá ministerstvo rozšíření polí.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down