Konečný návrh dohody na summitu o klimatu má být hotov v sobotu

Návrh konečné dohody předloží francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius účastníkům pařížské konference OSN o klimatických změnách v sobotu ráno. Novinářům to řekl na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem. Původně chtěla Francie předložit konečný návrh už do dnešního večera, prodloužení summitu se ale čekalo.

Už ráno agentura AFP citovala zdroj blízký Fabiusovi, podle něhož se jednání protáhnou do soboty. Podle agenturních zpráv k prodloužení Francii dotlačily země kolem Číny, které nebyly spokojené s dosavadními výsledky jednání.

Už dříve bylo vzhledem k přetrvávajícím neshodám jasné, že o textu dohody týkající se snižování emisí skleníkových plynů se bude vyjednávat do poslední chvíle. Komentáře v minulých dnech proto nevylučovaly pokračování konference přinejmenším v sobotu.

Konference OSN o klimatických změnách, která začala koncem listopadu, se za Česko účastní ministr životního prostředí Richard Brabec.

Intenzivní jednání během noci vedly i hlavy států. Francouzský prezident François Hollande hovořil telefonicky mimo jiné s americkým prezidentem Barackem Obamou i s čínským vedením v Pekingu.

Delegace 195 účastnických zemí ve čtvrtek večer obdržely nový předběžný návrh konečné dohody. Tento text však stále neřešil některé důležité sporné body.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *