05.04.2016 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference o podpoře rodinných farem

V rámci letošních zemědělských veletrhů na brněnské výstavišti proběhla také mezinárodní konference Podpora rodinných farem a aplikace Společné zemědělské politiky, kterou pořádá Asociace soukromého zemědělství České republiky (ASZ) za účasti zástupců zemědělských organizací a farmářů z devíti evropských států. Konferenci zahájil předseda ASZ Josef Stehlík.

Účastníky konference pozdravila bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová a následně představil rodinné hospodaření v České republice předseda ASZ Josef Stehlík, který se zaměřil především na obnovu rodinných statků po změně režimu, generační kontinuitu a na aktuální situaci v tuzemském zemědělském resortu.

Zástupce Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Ján uvedl, že z programu rozvoje venkova na Slovensku čerpají menší rodinné farmy finanční prostředky zejména v rámci podpory speciálních plodin a živočišné výroby, mladí začínající zemědělci mají možnost dotace ve výši 50 tisíc euro. Slovenští zemědělci podle jeho slov využívají také zvýhodněných úroků při nákupu půdy prostřednictvím Slovenské záruční a rozvojové banky.

Willemien Koning-Hoeveová z Nizozemí konstatovala, že v její zemi je 64 tisíc farem, z nichž 87 procent je rodinných. Z celkového počtu se asi 18,3 tisíce farem věnuje chovu mléčného skotu, 13 tisíc skotu masnému a deset tisíc farem je orientováno na zahradnictví. Průměrná velikost jedné nizozemské farmy je podle Koning-Hoeveové 50 hektarů a průměrný obrat 315 tisíc euro ročně. Konstatovala nicméně, že si polovina farmářů v Nizozemsku je starších 55 let.

Koning-Hoeveová ve svém vystoupení upozornila na značnou nerovnováhu v čerpání finančních prostředků jednotlivých států ze strukturálních fondů Evropské unie. Nizozemí, jak řekla čerpá 2,1 miliard eur a naproti tomu Polsko 77 miliard eur.

Za Polsko vystoupila na konferenci Emmanuelle Mikosz, která uvedla že v Polsku hospodaří nejvíce farmářů ze všech evropských států, a to víc než 1,5 milionu. V loňském roce tam žádalo o dotace z EU celkem 1,3 mil. zemědělských subjektů. Průměrná velikost polské farmy je podle ní deset hektarů. Z celkového počtu má 287 tisíc polských farem menší výměru než dva hektary a 472 tisíc  hospodaří na dvou a ž pěti hektarech půdy. Celková výměra zemědělské půdy v Polsku činí 18,87 milionu hektarů, tedy 60 procent území země.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down