18.11.2008 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kongres komory ocenil zásluhy

Kongres, který uspořádala minulý týden v Brně Agrární komora ČR u příležitosti výročí 15. let od svého založení, byl nejen příležitostí k setkání zemědělců a osobností naší agrární scény, ale také zde zazněly hodnocení současné situace v odvětví a obavy z dopadů globální finanční krize na domácí zemědělství.Součástí výročního kongresu bylo také předání 47 pamětních listů a medailí komory za rozvoj agrárních odvětví významným osobnostem českého zemědělství.

V úvodu kongresu vystoupil ministr zemědělství Petr Gandalovič, který zhodnotil dosavadní spolupráci ministerstva s agrární komorou, jako jedním z nejvýznamnějších nevládních partnerů MZe a se vyjádřil k aktuální ekonomické krizi. Konstatoval, že se zatím našeho zemědělství příliš nedotkla, ale je velmi pravděpodobné, že k tomu v dohledné době dojde. V souvislosti s aktuální ekonomickou krizí může podle ministra dojít k tomu, že čeští zemědělci nebudou schopni dosáhnout na peníze pro své podnikání. Pokud se však sníží dostupnost úvěrů pro české zemědělce, je podle něj MZe připraveno opět nastartovat garance Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu. Stát by měl být, jak řekl, také připraven spustit u některých komodit intervenční systém nákupů.
Také místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny a nastávající hejtman jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že zemědělci mohou počítat jak s podporou zemědělského výboru, tak i s nadstandardní spoluprací s hejtmany jednotlivých krajů.
Prezident agrární komory Jan Veleba potvrdil, že zemědělci se obávají především méně dostupných úvěrů od bank a řekl, že komora bude navrhovat, aby tyto úvěry garantoval stát.
"Já osobně vnímám současnou krizi finančního trhu jako záležitost nejvážnějšího významu. Členům komory jsem dnes slíbil, že k ní budeme přistupovat se stejnou razancí, pracovitostí a důsledností, jako jsme šli za rozpočtem pro příští rok," řekl Veleba. Podle něj je nyní potřeba co nejrychleji analyzovat situaci, vytvořit krátkodobou prognózu a velmi rychle zahájit jednání s ministrem zemědělství o tom, jak nalézt instrumenty, které by minimalizovaly dopady krize na zemědělce. Tato jednání by podle jeho informací měla začít již tento týden.
"Čeká nás velmi těžká doba. Velmi mě ale potěšila neoficiální schůzka s premiérem po krajských volbách, na které mi potvrdil, že v otázkách dorovnání přímých plateb se na jeho postojích nic nezměnilo. Teď už můžu říci, že platby budou dorovnány do maximální možné výše 30 procent, což znamená, že k dříve dohodnutým čtyřem miliardám korun na doplňkové přímé platby bude přidáno dalších 2,6 miliardy korun," dodal Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down