Koní je u nás více

Stavy koní v tuzemsku vzrostly podle statistického úřadu mezi roky 1995 až 2001 asi o 40 procent na 25 800 kusů. Skutečný počet koní v Česku je v současnosti podstatně vyšší protože úřad zahrnuje jen chovy od určité velikosti. Ústřední evidence, která je pro chovatele povinná v současnosti čítá 41 240 koní.

Vliv na růst má stoupající životní úroveň a koupěschopnost obyvatelstva, která má přímý vliv na poptávku a možnost pořídit si a držet koně. Uvedlo to ministerstvo zemědělství.
Po roce 1989 přitom začaly stavy koní klesat, což způsobily
mimo jiné změny majetkoprávních vztahů, privatizace a restituce.
Nejrozšířenějším plemenem je tuzemsku český teplokrevník.
Dále jsou početně zastoupena chladnokrevná plemena, například českomoravský belgický kůň, huculský kůň, anglický plnokrevník, starokladrubský kůň a plemena náležející ke skupině koní pony.
V současnosti je podle MZe chovatelů koní více než před rokem 1989 a to nejen v souvislosti se zvýšením počtu těchto zvířat, ale také kvůli rozpadu dříve koncentrovaných chovů. Ústřední evidence hospodářských zvířat eviduje k letošnímu 1. červnu 2563 hospodářství s chovem koní.
Kůň zůstává především společníkem pro volný čas. Jeho využití se od roku 1989 téměř nezměnilo. Z důležité hospodářské úlohy hlavní tažné síly v zemědělství koně vytlačila mechanizace v polovině minulého století. Chov koní se vyplácí prakticky pouze v těch případech, kdy je chovatel schopen zvíře zhodnotit kvalitním výcvikem, uvedlo ministerstvo zemědělství.
Stoupá také obliba amerických plemen koní pro westernové a rekreační ježdění. Jejich nominální hodnota dosáhla od začátku importu do České republiky v roce 1993 zhruba 123 milionů korun. Za deset let je v tuzemsku registrováno zatím 700 koní plemen Quarter Horse, Paint Horse a Appaloosa a jejich počet ročně roste o třetinu. Uvedla to mluvčí Western Riding Clubu ČR Michaela Zachová.
Tržní cena amerických koní se pohybuje od 70 tisíc korun za hříbě křížené s plnokrevníkem až po tři miliony za plemenného hřebce takzvané reiningové linie. Na více než třetinu koní pak připadá jezdecká westernová výstroj průměrně za 50 tisíc korun, což představuje dalších asi patnáct milionů. Pokud se připočte ještě cena dopravních prostředků, které vlastní velká většina rančů, vyšplhá se celková suma českých investic do tohoto sportu až na 200 milionů korun, doplnila mluvčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *