25.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konkurence německým sedlákům nevadí

Zájem německým mlékáren o mléko z tuzemských zemědělských podniků roste. Zahraniční zpracovatelé nabízejí našim farmářům, zejména v Plzeňském kraji v průměru o 70 haléřů za litr více než platí západočeské mlékárny a mají zájem s nimi uzavírat dlouhodobé smlouvy. Přes rostoucí množství exportovaného mléka však tamnější sedláci zůstávají klidní a česká konkurence jim nepřekáží.

"Bavorským sedlákům to nevadí, neboť mají kvóty na výrobu mléka, které nemohou překročit," řekl pro Agroweb předseda představenstva Krajské agrární komory Plzeňského kraje Jiří Tomec, který počátkem minulého týdne na toto téma jednal s ředitelem zemědělského úřadu v Řezně Michaelem Malym. Nejsilnější zpracovatelem a také nákupčím údajně neomezeného množství českého mléka je mlékárna z Chamu, která zásobuje celé Bavorsko a vyváží mléko dále do Itálie, kde v současné době chybí. Kromě toho, že tato mlékárna nabízí vyšší cenu, platí chovatelům za mléko do dvou týdnů, zatímco solidní české mlékárny do měsíce, a některé i za 60 dnů s dlouhodobou nejistotou. Podle Tomce se ceny placené německými zpracovateli pohybují od 8,70 do 9,20 Kč za litr surového mléka. "I pro malé firmy jsou to obrovské peníze vzhledem k tristní situaci v našem zemědělství," uvedl.
Ředitel zemědělského úřadu v Řezně českým agrárníkům potvrdil, že tamní výrobci mají zájem už koncem letošního roku uzavřít s českými farmáři pěti- i víceleté smlouvy na dodávky mléka.
Masivní vývoz surového mléka do zahraničí už se už citelně dotýká některých tuzemských mlékáren. S působením obří chamské mlékárny má velké problémy například Provital milk, který v Plzni vyrábí plísňové sýry a nakupuje nyní 90 tisíc litrů mléka denně. "Platíme 8,10 až 8,30 koruny za litr, Němci dávají o 50 haléřů více," uvedl ředitel této společnosti Petr Viták. Téměř se všemi dodavateli má pětileté smlouvy, ale německé nabídky firmě velmi ztěžují obchodní jednání. Současná situace na trhu komplikuje nákupy také klatovské a strakonické mlékárně. Ředitel jihočeské Madety koncem září dokonce kvůli odlivu mléka do Německa nevyloučil dočasné uzavření provozů ve Strakonicích a Českých Budějovicích.
Chamský podnik, který si pro mléko jezdí až do českých farem, nakupuje podle Tomce surovinu také v Polsku a Dánsku. Kolik mléka se však ve výrobcích vrací zpět do České republiky však šéf krajské agrární komory nedokázal odhadnout. Konstatoval však že je chybou našich zpracovatelů, že se na to nepřipravili, neboť nyní mohli vyvážet surovinu oni. "Mlékárny 14 let tvrdily, že nám nemohou dát za mléko víc, protože modernizují. Měly jít zlatou střední cestou a neodčerpávat peníze pouze z jedné skupiny podnikatelů," dodal Tomec.
Podobná situace jako s mlékem už začíná v západních Čechách panovat na trhu vykrmených krav a býků, které dnes za vyšší než český průměr nakupuje například masokombinát v příhraničním německém městečku Furth im Wald, takže v ohrožení začínají být také české masokombináty , uzavřel Tomec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down