Konkurence především od sousedů

Konkurence ostatních kandidátských zemí se obávají potravináři po vstupu do EU. Mnoho zemědělských produktů i potravin se tam vyrábí levněji a po odbourání celních bariér se například polské produkty mohou prosazovat na českém trhu. Podobně se potravináři obávají i Maďarska. Uved to prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík.

Potravinářská komora ale podle něj vstup Česka do EU jednoznačně podporuje.
Pokud jde o stávající členy EU, hrozí producentům potravin v ČR především konkurence ze sousedních zemí, jako jsou Německo či Rakousko. Důvodem je mimo jiné dopravní blízkost či znalost trhu, soudí Camplík.
Komora proto riziko vstupu vidí hlavně v otevření českého
trhu zahraničním konkurenčním výrobkům, ale vnímá i šance, které připojení k EU nabízí. Žádné cenové skoky u potravin PK nečeká.
Domácí potravinářské výrobky jsou podle Camplíka s evropskými srovnatelné v kvalitě, obalech i marketingu. Od 1. ledna by měla začít fungovat marketingová agentura na podporu českých potravin. Domácím výrobkům má pomoci na tuzemském i na zahraničním trhu.
Potravináři se také obávají, aby země EU nezačaly po přístupu nových členských zemí chránit své trhy mimoobchodními bariérami, například omezením dovozu na základě veterinárních či rostlinolékařských opatření. Komora se proto snaží tlačit na domácí producenty, aby splňovali všechny hygienické a výrobní standardy, požadované EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *