Rozmetadla minerálních hnojiv mají zásobník s dávkovacím zařízením a rozmetací mechanismus. Mohou být řešena jako nesená nebo návěsná. Rozmetací mechanismy jsou nejdůležitější součástí strojů. Ovlivňují jejich celkovou konstrukci a podle nich se rozmetadla také rozdělují na vyhrnovací, odstředivá a pneumatická.
Tři základní druhy rozmetadel podle typů rozmetacích mechanismů tedy jsou:
a) rozmetadlo vyhrnovací (křídlové nebo vrtulové, šnekové, ježkové, řetězové, talířové),
b) rozmetadlo odstředivé (rotační s jedním nebo dvěma vodorovnými kotouči, kývavé),
c) rozmetadlo pneumatické.
Talířový rozmetací mechanismus se používá pro přihnojování do řádků rostlin nebo pro hnojení na široko.
U přihnojovacích zařízení tvoří dno zásobníku jeden otočný talíř, u rozmetadel na široko větší počet talířů. Talíře vynášejí hnojivo seřiditelnou mezerou ze zásobníku a vrtulky za zásobníkem uložené na společném hřídeli hnojivo z talířů vyhrnují a rozmetají po poli.
Obvodová rychlost talířů je 5 až 30 m/s a obvodová rychlost rozmetacích vrtulek je 2 – 2,5 m/s.
Pro svoji jednoduchost jsou nejrozšířenější rozmetadla s odstředivým kotoučovým mechanismem.
U vyhrnovacích rozmetacích mechanismů je nutný dlouhý zásobník – po celé šířce záběru, kolmý na směr jízdy, a to činí celý stoj hůře ovladatelný a nevhodný pro transport na silnici. Rozmetadla s odstředivým rozmetacím mechanismem mají zásobník užší, obdélníkového půdorysu, orientovaný delší stranou do směru jízdy.
Hnojivo je vynášeno ze zásobníku na kotouč opatřený přibližně radiálními lištami pomocí dopravníku (samojízdné a návěsné provedení) nebo vypadává výpadovým otvorem ve dně zásobníku na kotouč umístěný pod ním volně gravitací (nesené provedení).
Hnojivo se rozmetá dozadu a do stran. Vzadu za kotoučem je dávka největší, proto se musejí jednotlivé záběry překrývat. Obvodová rychlost kotouče je 10 – 25 m/s a průměr kotouče bývá 0,4 – 0,6 m. Výkonnější rozmetadla mají zpravidla dva rozmetací kotouče uložené vedle sebe.
Rozmetadla se svislým kotoučem se již nepoužívají.
Dávkování hnojiva
Pneumatický rozmetací mechanismus používá k dávkování hnojiva ze zásobníku šnekový nebo válečkový mechanismus. Toto nadávkované množství padá do potrubí, v kterém je proud vzduchu vytvořený ventilátorem. Proud vzduchu unáší hnojivo potrubím do rozptylovačů a zajišťuje jeho rozptýlení po pozemku.
Při aplikaci minerálních hnojiv je požadováno přesné navazování jednotlivých záběrů pro dodržení rovnoměrnosti dávky.
Možnost nastavení dávky u návěsných a samojízdných strojů s rozmetacími kotouči:
– pohon vynášecího dopravníku od pojezdového kola,
– pouze nastavením hradítka u vynášecího pásu.
U nesených strojů na traktoru s rozmetacími kotouči (kde není žádná vazba na pojezdovou rychlost a hnojivo vypadává na rozmetací kotouče gravitací spodním otvorem v zásobníku)
lze dávku nastavit buď pojezdovou rychlostí, nebo velikostí výpadního otvoru na dně zásobníku.
U pneumatických rozmetadel je hnojivo dávkováno do proudu vzduchu od ventilátoru pojezdovou rychlostí nebo rychlostí otáčení vyhrnovacího dávkovacího válečku.
Po seřízení stroje na příslušnou dávku podle návodu k obsluze je třeba dávku kontrolovat.
Tato kontrola se provádí průjezdem rozmetadla určitým měřicím úsekem (např. 100 m), do odměrné nádoby se zachytí vypadávající hnojivo a toto množství se přepočítá na skutečnou dávku na hektar.
Podle této skutečně naměřené dávky se provede oprava seřízení na požadovanou hodnotu.
Elektronická výbava
Téměř každá významná firma nabízí elektronickou výbavu rozšířenou vedle monitorování různých funkcí (hladina hnojiva v zásobní skříni, frekvence otáčení rozmetacích mechanismů apod.) na problematiku cílené aplikace v návaznosti na nestejnorodost stanovištních podmínek daného pozemku a v kontextu s přesnou lokalizací polohy stroje, tzv. diferenciálního globálního polohového systému (DGPS).
Jde o jednoznačný trend dosáhnout co nejrovnoměrnějšího rozptýlení hnojiv po pozemku a zajistit řízené hnojení operativně se přizpůsobující různým částem honu s rozdílným výnosovým potenciálem.
Klíčové informace
Základní požadavky na rozmetadla minerálních hnojiv
- Přesnost aplikace – rovnoměrná aplikace požadované dávky v podélném i příčném směru (podstatně vyšší než u rozmetadel organických hnojiv vzhledem k vysoké koncentraci živin)
- Univerzálnost, tj. možnost rozmetat více forem hnojiv (granule, prášky, krystalky)
- Snadné a rychlé nastavení dávky
- Dobrá manévrovatelnost
- Snadné a rychlé čištění ložného prostoru
- Korozivzdorné provedení částí přicházejících do styku s hnojivy
Ing. Josef Krupička, CSc.Česká zemědělská univerzita v Praze
Technická fakulta
Katedra zemědělských strojů