30.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontaminované krmivo zkrmovali v Belgii i prasatům

Problém s krmivem obsahujícím polychlorované bifenyly (PCB), který v posledních dnech zasáhl 19 kuřecích farem v Belgii, se nyní rozšířil i na prasečí farmy. Belgické potravinářské úřady dnes připustily, že do distribuce se dostalo maso z několika prasat, jež rovněž konzumovala závadné krmivo, informovala z Bruselu agentura AP.

Úřady se ale snaží belgickou veřejnost uklidnit tvrzením, že množství PCB, které mohou být kancerogenní, nedosáhl v krmivu kritické hranice. Příslušný vládní orgán sdělil, že kontaminované krmivo konzumovalo asi tisíc prasat a že do distribuce se po porážce dostala jen malá část masa z těchto kusů. V krmivu jsme zjistili "pouze malou kontaminaci", informovala v prohlášení ministryně zdravotnictví Magda Aelvoetová. Stejně jako v případu závadného kuřecího masa trvá vláda na tvrzení, že nebezpečí spojené s konzumací závadného vepřového masa je pro lidské zdraví minimální. Upozorňuje také na to, že nynější situace rozhodně není srovnatelná s případem před třemi lety, kdy značná koncentrace dioxinů zjištěná v belgickém mase a mléce vyvolala obavy i za hranicemi země. Vláda se ale v nynější aféře kolem PCB dostává pod silný tlak, a to především následkem toho, s jakým zpožděním na problém reagovala. Sdružení spotřebitelů poukazují zejména na fakt, že informace o kontaminovaném krmivu, které bylo zjištěno již 18. ledna, se dostaly na veřejnost až o řadu dní později. Kvůli podezření na vyšší obsah PCB pozastavila česká veterinární správa tři zásilky s asi 60 tunami kuřat z Belgie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down